امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

آمریکا: موشک‌های اوکراینی باعث غرق شدن ناو روسی شد

کد خبر: 23664
زمان انتشار: ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ بعد از ظهر -
198 بازدید

به گزارش انلاین بلاگرسانه های بین المللی روز جمعه به وقت محلی به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش را بیان نکردند، گزارش دادند: آمریکا اکنون معتقد است که رزم‌ناو مسکوا روسیه به دلیل اصابت دو موشک نپتون اوکراین به آن غرق شده است.
جان کربی سخنگوی پنتاگون روز گذشته در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا هنوز نمی‌تواند گزارش‌ها در مورد حمله موشکی اوکراینی‌ها به کشتی بسیار پیشرفته روسیه را تایید یا رد کند زیرا دید کاملی از وضعیت ندارد.
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که پنتاگون وقوع “انفجار قابل توجه” در ناو جنگی روسیه را که باعث آتش سوزی در آن شد، تایید می‌کند اما نمی‌تواند در خصوص میزان آسیب دیدگی اظهار نظر کند.
وی با بیان اینکه این حادثه در کوتاه مدت بر توانایی روسیه تأثیر می گذارد، گفت که از لحاظ تعداد کشتی ها و قدرت آتش، روسیه دارای برتری نیروی دریایی در مقایسه با اوکراین است اما نمی تواند آزادانه در دریای سیاه حرکت کند.
پیش از این، مقامات اوکراینی ادعا کرده بودند با یک موشک ضد کشتی موسوم به نپتون این ناو را هدف قرار داده اند و باعث غرق شدن آن شده اند.
مقامات اوکراینی مدعی هستند که موشک های هدایت شونده ضد کشتی مستقر در ساحل، به مسکوا که از مقر ناوگان دریای سیاه در سواستوپل کریمه عملیات می‌کرد، اصابت کرده است.
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته، وقوع این انفجار در ناو جنگی نیروی دریایی روسیه موسوم به “مسکوا” را ضربه بزرگی به مسکو دانست و گفت که این حادثه یا به خاطر بی کفایتی خدمه و یا حمله موفق اوکراینی ها رخ داده است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: اوکراینی ها با ما در تماس بودند و گفتند که ناو روسیه را با موشک های ضد کشتی هدف قرار داده اند. درحال حاضر ما ظرفیت تایید مستقل این حمله را نداریم، اما بدون شک نحوه وقوع این حادثه یک ضربه بزرگ به روسیه است.
سالیوان ادامه داد: این پیشرفته ترین کشتی روسیه است و اکنون آنها مجبور شده ان آسیب جدی در آن را تایید کنند. آنها مجبور بوده اند بین دو روایت یکی را انتخاب کنند. اول اینکه دلیل این حادثه بی کفایتی بوده و دوم اینکه به این ناو حمله شده است. در هر صورت نتیجه خوبی برای آنها نیست.
بنا به گزارش تاس، ناو مسکوا در سال ۱۹۸۲ به نیروی دریایی شوروی اضافه شد و یکی از سه رزمناو موشک هدایت شونده کلاس اسلاوا است. دو اسلاوای دیگر مارشال اوستینوف و واریاگ هستند که در مدیترانه فعالیت می‌کنند.
مسکوا نخستین کشتی جنگی روسیه نیست که در طول جنگ ۵۰ روزه اوکراین آسیب دیده است.

۳۱۱۳۱۱Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری