امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

مخالفان «پاشینیان» به ساختمان دولت در ایروان رسیدند

کد خبر: 29548
زمان انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳ بعد از ظهر -
207 بازدید

به گزارش انلاین بلاگبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، تظاهرکنندگان در ارمنستان که خواستار استعفای «نیکول پاشینیان» نخست وزیر این کشور شده اند، به ساختمان دولت رسیدند.
ساختمان مذکور توسط پلیس محاصره شده است. معترضان با سردادن شعارهایی خواستار استعفای نخست وزیر شدند.
امروز سه‌شنبه، مخالفان با راه‌اندازی تظاهرات گسترده، خیابان‌های ایروان و بزرگراه‌های اصلی جمهوری را مسدود کردند. پلیس از دستگیری ۷۰ نماینده اپوزیسیون به دلیل مسدود کردن خیابان‌های پایتخت در صبح امروز خبر داد.
پلیس روز گذشته نیز تعداد ۱۸۰ نفر از تظاهرات کنندگان را بازداشت کرده بود.
اپوزیسیون ارمنستان از ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) اعتراضاتی را در سراسر ارمنستان برگزار می‌کند، زیرا معتقد است که سیاست مقامات این کشور برای ارمنستان مخرب است.
این تظاهرات در اعتراض به وضعیت منطقه قره باغ صورت می‌گیرد. احزاب اپوزیسیون، نیکول پاشینیان را متهم کرده‌اند که قصد دارد تمام قره‌باغ را به جمهوری آذربایجان واگذار کند.
نخست وزیر ارمنستان ماه پیش به نمایندگان پارلمان این کشور گفته بود که «جامعه بین‌المللی از ارمنستان می‌خواهد خواسته‌های خود درباره قره‌باغ را کاهش دهد».
مسئله حل نشده قره باغ کوهستانی پیش از این در سال ۲۰۲۰ نیز موجب برانگیخته شدن اعتراضات گسترده‌ای در ارمنستان شده بود و این زمانی بود که مخالفان به توافق آتش بس که در نوامبر ۲۰۲۰ و پس از جنگ دوم قره باغ امضا شد، اعتراض کردند.
بر اساس قرارداد یادشده، جمهوری آذربایجان تعدادی شهر را که زمانی تحت کنترل ارمنستان بود، تحت کنترل خود درآورد، از جمله شهر مهم استراتژیک شوشا. در آن زمان، اعتراضات تا آوریل ۲۰۲۱ ادامه داشت، زمانی که پاشینیان در رأی گیری اولیه مجدداً به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. اپوزیسیون نیز پاشینیان را خائنی خواند که موضع ارمنستان را در امور بین‌المللی به خطر می‌اندازد.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری