امروز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

۳۷ هزار گواهی فوت توسط دادپزشکان در سال گذشته صادر شده است

کد خبر: 51251
زمان انتشار: ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱ بعد از ظهر -
73 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:
ایسنا/آذربایجان شرقی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر لزوم تسهیل دسترسی به خدمات پزشکی قانونی، گفت: در سال گذشته ۳۷ هزار گواهی فوت توسط دادپزشکان در سراسر کشور صادر و ضمن تسریع در خدمت رسانی به مردم، از ارجاع غیرضروری اجساد به سالن‌های تشریح جلوگیری شد.

امیرحسین مهدوی در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: زمانی که خانواده‌ای عزیزی را از دست می‌دهد نباید علاوه بر ناراحتی از دست دادن آن عزیز، گرفتار تشریفات اداری و طولانی شدن روند صدور جواز دفن شود و دادپزشکی نیز با همین هدف و جهت جلوگیری از ارجاع غیرضروری اجساد به سالن‌های تشریح ایجاد شده است.
وی با اشاره به سابقه ارائه خدمات پزشکی قانونی از یک قرن گذشته در کشور، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۷۲ با تصویب مجلس شورای اسلامی، سازمان پزشکی قانونی در کشور راه اندازی شد و شاید این اولین گام تحولی در ارائه خدمات پزشکی قانونی در کشور بود.
وی بیان کرد: پس از تشکیل سازمان با یک شروع تدریجی و زحمات همه روسای سازمان، شاهد توسعه خدمات پزشکی قانونی در کشور بودیم به نحوی که امروز ۳۱ اداره کل پزشکی قانونی در مراکز استان‌ها دایر و به بخش‌های مختلف از جمله آزمایشگاه‌های پیشرفته مجهز هستند.
معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: خوشبختانه امروز همان خدمات آزمایشگاهی که در آذربایجان شرقی ارائه می‌شود در استان‌های کوچک‌تر کشور نیز در دسترس است و این به معنای آن است که مردم در هر استان می‌توانند به خدمات پزشکی قانونی دسترسی داشته باشند.
مهدوی افزود: اکنون ۱۰ آزمایشگاه ژنتیک نیز در کشور وجود دارد و به مردم در این بخش ارائه خدمت می‌کند که یکی از این آزمایشگاه‌ها در آذربایجان شرقی قرار دارد.
وی در خصوص نیازها و کمبودهای پزشکی قانونی آذربایجان شرقی نیز گفت: آذربایجان شرقی از بهترین نیروهای تخصصی و تجهیزات بهره مند است اما نگهداشت این نیرو و تجهیزات و تامین مواد مصرفی مورد نیاز آن، هزینه‌های هنگفتی به همراه دارد و با توجه به شرایط فعلی، تامین اعتبارات نیازمند حمایت‌های بیشتر از سوی دستگاه‌های استانی است.
معاون آموزشی و پژوهشی سازمان با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی یکی از استان‌های قطب پزشکی قانونی در کشور محسوب می‌شود، ادامه داد: در کشور هشت استان قطب پزشکی قانونی داریم که آذربایجان شرقی هم یکی از آن‌هاست و این نشان دهنده جایگاه ویژه و توسعه و پیشرفت پزشکی قانونی استان است.
به گفته وی، مدیریت در این اداره کل برای تامین و نگهداشت نیروی انسانی و تجهیزات کار دشواری است و به همین دلیل شایسته است که علاوه بر ستاد سازمان دستگاه‌های استانی از جمله استانداری و دادگستری حمایت‌های بیشتری از آن به عمل آورند.
وی خاطرنشان کرد: مواد مصرفی و تجهیزات مورد استفاده پزشکی قانونی بسیار هزینه بر است و هر چند با وجود تحریم‌ها بخشی از این مواد در داخل تولید و ارائه می‌شود، اما همین تولیدات داخلی نیز هزینه‌های بالایی به همراه دارد و به همین دلیل نیازمند حمایت های بیشتر در تامین این مواد مصرفی هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه پزشکی قانونی همواره در استان ها از حمایت همه جانبه روسای دادگستری‌ها و استانداری‌ها برخوردار بوده‌اند، اظهار کرد: از دستگاه‌های استانی می خواهیم این حمایت‌ها را همچنان ادامه دهند و برای تسهیل ارائه خدمت در پزشکی قانونی با این نهاد همکاری لازم را به عمل آورند.
مهدوی در پایان با قدردانی از خدمات مدیران کل پیشین پزشکی قانونی استان از جمله دکتر صفایی فرد مدیر سابق پزشکی قانونی این استان برای دکتر مهرداد ستاره مدیرکل جدید پزشکی قانونی این استان آرزوی موفقیت کرد.
پزشکی قانونی با کمبود ابنیه و نیروی انسانی مواجه است
در ادامه این مراسم موسی خلیل اللهی، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی در سخنانی ضمن تقدیر از مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان گفت: فلسفه وجودی همه ما به عنوان خادمان مردم و کارگزاران نظام، ارائه خدمت بی منت به مراجعین است، خدمتی که توأم با حفظ کرامت انسان‌ها باشد. 
وی ادامه داد: هر فردی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کند باید عزت و کرامتش حفظ شود چرا که حفظ کرامت انسان ها از برنامه‌های راهبردی قوه قضاییه و تاکیدات قابل توجه رییس قوه است.
خلیل اللهی با تاکید بر لزوم تسهیل دسترسی به خدمات قضایی گفت: دسترسی راحت مردم به خدمات قضایی نیز جزئی از همین حفظ کرامت محسوب می‌شود.
وی با اشاره به فعالیت‌ها و نقش پزشکی قانونی در تامین عدالت و تعیین تکلیف پرونده‌های قضایی، اظهار داشت: یکی از طرح های خوب اجرا شده توسط پزشکی قانونی طرح دادپزشک است که از ارجاع غیرضروری اجساد به پزشکی قانونی جلوگیری می‌کند چراکه در بسیاری موارد ارجاع غیرضروری اجساد از بیمارستان به پزشکی قانونی علاوه بر داشتن هزینه های بالا وقت زیادی نیز از مردم می‌گیرد.
وی تاکید کرد: فعالیت دادپزشک به نفع مردم است و تقویت هرچه بیشتر و احیای جدی آن می‌تواند از اطاله صدور جواز دفن و ارسال غیر ضروری اجساد به پزشکی قانونی جلوگیری کند.
رئیس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره به اینکه بر خلاف تصور، آذربایجان شرقی استانی برخوردار نیست و با کمبود های قابل توجهی در بخش‌های مختلف مواجه است، بیان کرد: اداره کل پزشکی قانونی استان کمبودهای قابل توجهی دارد که صرفاً با اتکا به بودجه‌های استانی نمی‌توان آن‌ها را برطرف کرد و این موضوع توجه بیشتر دستگاه‌های استانی و ستاد سازمان را می‌طلبد.
وی ادامه داد: در حال حاضر اداره کل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی در ساختمانی استیجاری با شرایط نامناسب به مردم ارائه خدمت می‌کند در حالیکه شرایط این ساختمان به هیچ وجه در شأن همکاران پزشکی قانونی که باید از حداقل‌ها برخوردار باشند، نیست.
وی با تاکید بر اینکه پزشکی قانونی به شدت با کمبود نیرو و فضای فیزیکی مواجه است، افزود: شهر تبریز شهری گسترده با جمعیت بالا است و به همین دلیل در این شهرستان به چندین مرکز معاینات پزشکی قانونی نیاز داریم که امیدواریم با حمایت‌های هرچه‌بیشتر سازمان پزشکی قانونی و دستگاه‌های مسئول در استان این مشکل را برطرف کنیم.
وی ادامه داد: پزشکی قانونی با مشکل کمبود تالار تشریح نیز مواجه است و مردم ناچار هستند اجساد را برای صدور جواز دفن به تبریز منتقل کنند در حالیکه باید در شهرستان‌های بزرگ استان تالار های تشریح ایجاد شود.
خلیل اللهی با بیان اینکه آذربایجان شرقی تنها استانی است که تمام مصوبات سفر استانی رییس قوه را محقق کرده است، خاطرنشان کرد: امید است با پیگیری های جدی تر و حمایت‌های هرچه بیشتر، مشکلات پزشکی قانونی نیز که نهادی خدمت‌رسان است برطرف شود، دادگستری استان نیز در این زمینه با پزشکی قانونی نهایت همکاری و مساعدت را خواهد داشت.
انتهای پیام Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری