امروز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

برزیل ۱-۷ آلمان؛ شوکه‌کننده، تحقیرآمیز و تکرارناپذیر/ جام جهانی در چنین روزی

کد خبر: 51537
زمان انتشار: ۱۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۲ بعد از ظهر -
48 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم.

طرفداری| در هشتم جولای (۱۷ تیر)، مسابقات مختلفی از جام های جهانی ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۴ انجام شده که در مهم ترین آنها، آلمان در خانه ایتالیا به قهرمانی جهان رسیده است. همچنین بازی عجیب و غیرقابل پیش بینی آلمان در برابر برزیل در ۲۰۱۴ هم در چنین روزی برگزار شده است. 

ایتالیای ۸۲ با بریس پائولو روسی، از سد لهستان قدرتمند وقت که ستاره هایی چون ژارماخ، اسمولارک، بونیگ، زمودا، لاتو را در ترکیب داشت، گذشت و آلمان در دیداری که در ۹۰ دقیقه، یک یک مساوی به پایان رسید و در وقت های اضافه، ۳-۳ شد، در ضربات پنالتی، فرانسه قدرتمند با میشل پلاتینی و ژان تیگانا را کنار زد.

همچنین فرانسه ۹۸ با ۲ گل از لیلیان تورام، شگفتی ساز بزرگ جام ۹۸ یعنی کرواسی را حذف کرده و راهی فینال جام جهانی شده است. در کنار این، آلمان با برد ۳ به یک برابر پرتغال، به مقام سوم جام جهانی ۲۰۰۶ رسیده است. 

هشتم جولای در تاریخ جام جهانی

آلمان غربی ۱-۰ آرژانتین؛ ستاره سوم ژرمن ها از آسمان ایتالیا به دست آمد

با وجود فینال‌های پرگل پیش از جام جهانی ۱۹۹۰، در ۶ فینال بعد از آن قبل از ۲۰۱۸، هیچ دیداری بیش از سه گل نداشته و در عوض، ۵ بازیکن اخراج شدند و می شود گفت پس از جام جهانی ۱۹۹۰، طبیعت فوتبال تغییر کرده است. به ۱۹۹۰ که برگردیم، آلمان با قدرت به فینال رسید و آرژانتین با رهبری و درخشش دیگو مارادونا، دوباره تا یک پای قهرمانی آمده بود، ولی دو تیم یکی از ملال آورترین فینال های تاریخ جام جهانی را به نمایش گذاشتند.

در دیداری که بسیار پرتنش بود، پدرو مونزون با کارت قرمزی که در دقیقه ۶۵ بعد از متوقف کردن یورگن کلینزمان، نصیبش می شود، اولین بازیکن اخراجی فینال در تاریخ جام جهانی می شود. در ادامه، آلمان صاحب پنالتی بحث برانگیزی در پی خطای سنسینی روی رودی فولر می شود که آندریاس برمه آن را مقابل گویگوچه آی پنالتی گیر، استادانه تبدیل به گل می کند. چند دقیقه بعد گوستاوو دزوتی کارت زرد دومش را می گیرد و از زمین بیرون می رود تا آلبی سلسته ۹ نفره شود.

در پایان، آلمان به سومین ستاره اش می رسد و دیگو مارادونا با چشمانی اشک بار، داور مکزیکی، ادگاردو کودِسال، را مقصر باخت تیمش قلمداد کرد. بعضی ها هم این نوع داوری را انتقام ژائو هاولانژ از مارادونا قلمداد کردند که همواره منتقد فیفا بود و در قهرمانی ۱۹۸۶ آنها، از دست دادن با رئیس اسبق فیفا، اجتناب کرده بود. جام جهانی ۱۹۹۰ همچنین رکورد کم گل ترین جام جهانی تاریخ را به خودش اختصاص داد و آرژانتین اولین تیمی شد که تا آن زمان، نتوانسته در فینال گلی به ثمر برساند. در همین بازی هم بود که فرانتس بکن باوئر رکورد ماریو زاگالو را تکرار کرد. او که به عنوان کاپیتان، جام قهرمانی ۱۹۷۴ را بالای سر برد، در ایتالیای ۹۰، تیمش را به عنوان سرمربی به قهرمانی رسید؛ این رکورد در روسیه ۲۰۱۸، توسط دیدیه دشان هم ثبت شد.  

برزیل ۱-۷ آلمان؛ بلوهوریزونته، ماراکانایی دیگر شد!

آخرین باری که این دو قدرت بزرگ فوتبال دنیا در جام جهانی به هم خورده بودند، ۱۲ سال پیش از آن در فینال جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن بود؛ جایی که ژرمن ها بعد از شکست صفر به ۲، انقلاب فوتبالی خودشان رو شروع کرده و الان برای چهارمین دوره پیاپی، خودشان را در جمع ۴ تیم برتر دنیا می دیدند. برزیلی ها با هزاران امید و آرزو در خاک خودی به دنبال فتح ششمین ستاره بودند، اما آن شب در بلوهویزونته همه چیز از همان اول، به هم ریخت. آلمانی ها از دقیقه ۱۱ تا ۲۹ و فقط طی ۱۸ دقیقه، ۵ گل به برزیل زدند تا نه تنها تمام ورزشگاه، بلکه تمام دنیا در بهت و حیرت فرو روند.

ضربات خدیرا، کلوزه، مولر و کروس که انگار مقابل یک تیم درجه سه بازی می کردند، نه تنها کعبه آمال سلسائوی مستاصل در رسیدن به قهرمانی را در هم شکست، بلکه خاطرات خیلی تلخ ماراکانا و شکست خانگی مقابل اروگوئه در ۱۹۵۰ رو هم زنده کرد. در ۱۹۵۰، مسابقات مرحله نهایی به صورت گروهی انجام شد و در دیدار نهایی گروه، برزیل برای فتح جام فقط به یک مساوی نیاز داشت، ولی در برابر چشمان بیش از ۱۰۰ هزار برزیلی عاشق فوتبال، باخت! 

آلمانی ها در بلوهوریزونته بعد از زدن ۵ گل آن طور که شنیده شد، به درخواست بزرگان تیم و یواخیم لوو، دیگر ادامه ندادند تا اعتبار برزیل که بدون نیمار مصدوم و تیاگو سیلوای محروم وارد بازی شده بود، بیش از آن خدشه دار نشود، ولی آندره شورله که در نیمه دوم به صورت تعویضی به زمین اومده بود، با انگیزه بالایی که داشت، دو بار دیگر گلزنی کرد تا با تک گل دقایق پایانی اسکار، آلمان ۷ به یک، پرافتخارترین تیم تاریخ جام جهانی رو درهم بکوبد و انتقام شکست ۱۲ سال پیش خود را هم به بهترین شکل در خانه رقیب و مقابل بیش از ۷۰ هزار تماشاگر برزیلی ممکن گرفته باشد. میروسلاو کلوزه با گلی که در این بازی زد، یک چیز دیگر هم از برزیلی ها گرفت. میرو در جام جهانی ۱۶ گله شد و از رونالدوی ۱۵ گله عبور کرد تا آقای گل تمام دوران جام جهانی لقب بگیرد. 

 Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری