امروز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

سوءاستفاده از اطلاعات پنهانی در یک شرکت بورسی

کد خبر: 51756
زمان انتشار: ۱۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۵ قبل از ظهر -
49 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:

به گزارش‌ گروه اقتصادی یکتا به نقل از روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ پس از وصول گزارش نظارت شرکت بورس اوراق بهادار تهران در مورد افزایش ۱۲۸ درصدی قیمت سهام یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، معاملات در بازه مذکور مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد‌ در زمان عرضه سهام از طرف برخی کارگزاری‌ها در یک بازه زمانی، سهم‌ها به مبالغ قابل توجهی از اشخاص حقوقی مرتبط با سهامدار عمده شرکت به سه شخص حقیقی منتقل شده است.
ماجرا از این قرار بوده که معاون وقت سرمایه‌گذاری شرکت که اطلاعات نهانی مربوط به زمان عرضه سهام آن شرکت را در اختیار داشته، موجبات افشای اطلاعات نهانی مربوط به سهام شرکت را فراهم آورده و آن را در اختیار بستگان و دوستان خود قرار داده است.
اشخاص حقیقی نیز پس از بالا رفتن قیمت سهم و اندکی قبل از فرو ریختن قیمت سهام (در اوج قیمت)، سهام خود را به فروش رسانده و سودی بالغ بر ۵۴.۲۴۹.۵۹۴.۸۶۵ ریال کسب کردند.
سازمان بورس و اوراق بهادار بلافاصله پس از کشف این سوء استفاده آن را به قوه قضاییه معرفی کرد.
بر اساس شواهد و قراین موجود، مراجع قضایی اقدام این اشخاص را منطبق بر جرم «معامله متکی بر اطلاعات نهانی» ارزیابی کرده‌اند.
دادگاه تجدیدنظر استان تهران پس از بررسی پرونده، در مورد معاون وقت سرمایه‌گذاری شرکت به اتهام استفاده از اطلاعات نهانی پیش از انتشار آن مورخ ۳۰/۰۱/۱۴۰۱ حکم به یکسال حبس تعزیری و در مورد سه شخص حقیقی معامله کننده متهم به انجام معاملات متکی بر اطلاعات نهانی حکم به پرداخت معادل سه برابر سود به دست آمده، در مجموع به مبلغ ۱۶۲.۷۴۸.۷۸۴.۵۹۵ ریال صادر و هر یک از چهار شخص حقیقی متهم عنوان اتهامی معاونت در معاملات متکی بر اطلاعات نهانی را به پرداخت ۶۰ میلیون ریال جزای نقدی بدل از چهار ماه حبس تعزیری محکوم نمود. 
لازم به ذکر است هم اکنون پرونده در مرحله اجرای حکم قرار دارد. 
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری