امروز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

بلغارستان ۲-۱ آلمان؛ قهرمان جهان اسیر شگفتی‌ساز بزرگ/ جام جهانی در چنین روزی

کد خبر: 52030
زمان انتشار: ۱۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰ بعد از ظهر -
60 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:دوره پیش روی جام جهانی، در نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) سال جاری در اولین جام جهانی خاورمیانه در قطر، آغاز می شود. در بخش جام جهانی در چنین روزی و به همت حسین خسروی، به مرور بازی‌های برگزار شده جام جهانی براساس روزهای تقویم می‌پردازیم.

طرفداری| در دهم جولای (۱۹ تیر)، مسابقات مختلفی از جام های جهانی ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۸ انجام شده که در مهم ترین آنها، تیم شگفتی ساز بلغارستان، قهرمان جهان را از جام جهانی حذف کرده و فرانسه به سومین فینال تاریخ فوتبالش در جام جهانی رسیده است. 

در دهم جولای ۱۹۸۲، لهستان ۳ به ۲ از سد فرانسه گذشته تا به مقام سوم جام جهانی اسپانیا تکیه بزند. این تکرار بهترین نتیجه تاریخ لهستان در جام جهانی بود؛ آنها در ۱۹۷۴ آلمان هم سوم شده بودند. همچنین در دیدار رده بندی جام جهانی ۲۰۱۰، آلمان ۳ به ۲ از سد اروگوئه گذشته و برای دومین دوره پیاپی، به مدال برنز رسیده است. 

در کنار این، فرانسه در اولین دیدار از مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸، بلژیک را با تک گل دقیقه ۵۱ اومتیتی شکست داده و بعد از ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶، راهی سومین فینال جام جهانی در تاریخ فوتبالش شده است.

دهم جولای در تاریخ جام جهانی

بلغارستان ۲-۱ آلمان؛ هم قهرمان و هم نایب قهرمان جهان!

بلغارستان، شگفتی ساز بزرگ جام جهانی ۱۹۹۴ بود. بلغارها در گروهی که نیجریه و آرژانتین هم در آن حضور داشتند، بعد از نیجریه و بالاتر از آرژانتین، در رده دوم قرار گرفته بودند و توانسته بودند در دیدار پایانی دور گروهی، آلبی سلسته که دیگر مارادونا را به علت محرومیت در پی آزمایش دوپینگ، به همراه نداشت را با ۲ گل شکست دهند. یاران هریستو استویچکوف در مرحله یک هشتم نهایی، مکزیک را در ضربات پنالتی شکست داده بودند و حالا در یک چهارم، باید به مصاف مدافع عنوان قهرمانی یعنی آلمان قرار می گرفتند. 

مسابقه مطابق انتظار، با پیش افتادن مانشافت شروع شد. کاپیتان لوتار ماتئوس تیمش را در دقیقه ۴۷ از روی نقطه پنالتی پیش انداخت، اما بلغارها به فاصله ۳ دقیقه، ۲ گل زدند تا اولین بار به نیمه نهایی جام جهانی رسیده و قهرمان جهان را کنار بزنند. هریستو استویچکوف و یوردان لچکوف در دقایق ۷۵ و ۷۸ گل زدند تا شگفتی بزرگ آمریکای ۹۴ را در برابر چشمان ۷۲ هزار تماشاگر ورزشگاه جاینتس رقم بزنند. هر دو گل مسابقه شامل ضربه آزاد استویچکوف و ضربه سر شیرجه ای لچکوف، از گل های به یادماندنی ۹۴ آمریکا هستند. لچکوف که با خطا روی کلینزمان، زمینه ساز ضربه پنالتی و گل آلمان شده بود، با گلی که زد، از ضدقهرمان، بدل به قهرمان بلغارها شد. بلغارستان که آرژانتین به عنوان نایب قهرمان جهان در دور گروهی شکست داده بود، با برد آلمان در یک چهارم، توانست به هر دو فینالیست دوره قبلی مسابقات غلبه کرده باشد. 

لچکوف با آن چهره خاص و ضربه سر خود، سال ها در اذهان ما باقی ماند و گلی که زد، پای ثابت تیزرهای برنامه های معروف ورزشی شد. بلغارستان با حضور چهره هایی چون یوردان لچکوف، هریستو استویچکوف، بوریسلاو میخائیلوف، کراسیمیر بالاکوف، ناسکو سیراکوف و دانیل بوریمیروف به نیمه نهایی جام جهانی صعود کرد تا نقطه عطفی در تاریخ فوتبال این کشور رقم بخورد.

 Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری