امروز چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

راه‌اندازی IR۴ مسئله جدیدی نیست/رسانه‌های غربی شیطنت کردند

کد خبر: 52273
زمان انتشار: ۲۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵ بعد از ظهر -
54 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:
به گزارش خبرگزاری مهر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگوی رادیویی، در خصوص خبر منتشر شده درباره برداشت اورانیوم ۲۰ درصد، گفت: در راستای قانون مجلس، سازمان تکالیفی دارد و برای رسیدن ظرفیت ۱۹۰ هزار سو در بازه‌های زمانی باید تعدادی ماشین به راه می‌انداختیم. راه اندازی تعداد زیادی ماشین در همین راستاست و بنابراین در تکلیف کوتاه مدت باید این تعداد ماشین را راه اندازی می‌کردیم. این مسئله جدید نیست و در زمینه ماشین‌های «آی‌آر ۶» نیز از مدت‌ها قبل به آژانس اطلاع رسانی کرده بودیم.
وی تاکید کرد: اطلاعات اولیه کلی ارائه می‌شود و سپس در پرسشنامه تکمیلی، آژانس می‌تواند در میان اعضا اطلاع رسانی محدود کند و برای اطلاع رسانی رسانه‌ای منتشر نمی‌شود. البته بر اساس تجربه‌های قبل، این اطلاعات به سرعت در سطح بین‌الملل انتشار می‌یابد؛ البته نه بدین شکل که بگویند سه آبشار «آی‌آر ۶» راه اندازی شد؛ بلکه این رسانه‌ها هر یک از آبشارها را به صورت جداگانه اطلاع رسانی کرده و برای هر یک گزارشی از سوی آژانس و رسانه‌های غربی منتشر می‌شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: غربی‌ها با سو استفاده، یک مقوله را در چندین مرحله اطلاع رسانی می‌کنند که شامل مراحل نصب و راه اندازی و برداشت می‌شود اما در اصل، همه این فرآیندها باید در یک خبر جای گیرد که غرب با شیطنت رسانه‌ای روندی سو استفاده‌گرایانه را پی گرفته است.
کمالوندی یادآور شد: ماشین پیشرفته «آی‌آر ۶» در فردو راه اندازی شده است و اورانیوم ۵ درصد به آن تزریق شده و محصول ۲۰ درصد برداشت می‌شود. بر اساس برجام هر یک از ماشین‌ها می‌توانند در دوره زمانی خاص وارد مدار شوند ولی با توجه به عدم تکلیف محوریِ طرف مقابل، بر اساس پاراگراف‌های ۲۶ و ۳۶ توافق- ایران این حق را دارد که به صورت جزئی یا کلی تعهدات خود را برای مدتی تعلیق نماید و ایران بر همین اساس چنین کاری را انجام داده است.
وی یادآور شد: هرگاه طرف مقابل به تعهدات باز گردد و همه را اجرایی کنند ایران نیز بلافاصله همه تعهدات خود را دقیقاً انجام خواهد داد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در زمینه روند همکاری‌های ایران با آژانس، گفت: یک مرحله پادمانی، دیگری پروتکلی و نظارت دیگر نیز بر اساس برجام است. مثل نظارت بر معدن که مرحله قبل از رسیدن به کیک زرد است.
کمالوندی با بیان این مطلب، تعلیق نظارت‌های فراپادمانی نظیر استفاده از دوربین‌ها را متذکر شد و گفت: از این سه مرحله نظارت، دو رقم را انجام نمی‌دهیم که شامل نظارت‌های برجامی یا پروتکلی است و تنها نظارت آژانس بر مواد اجرایی می‌گردد.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری