امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

اعتراض نخست‌وزیر یونان به نقشه جنجالی ترکیه از جزایر یونانی

کد خبر: 52434
زمان انتشار: ۲۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۴ قبل از ظهر -
61 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:
نخست‌وزیر یونان از رئیس‌جمهوری ترکیه خواست تا موضع خود را درباره نقشه‌ای جنجالی که دولت باغچلی، سیاستمدار ترک و متحد رجب طیب اردوغان با آن عکس گرفته، روشن کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورو نیوز، دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه اخیرا نقشه‌ای را به نمایش گذاشت که در آن شماری از جزایر یونانی به عنوان خاک ترکیه در نظر گرفته شده بودند.
کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خواست تا به طور مشخص اعلام کند که موضع رسمی آنکارا در قبال این جزایر چیست. 
ترکیه و یونان طی دهه‌های اخیر بر سر موضوعات مختلفی از جمله اکتشاف منابع زیر آب در دریای اژه اختلاف نظر داشتند. این اختلاف‌ها تاکنون سه بار دو کشور را طی نیم قرن اخیر در آستانه رویارویی نظامی قرار داده است. 
آنکارا طی دو سال گذشته آتن را به نقض معاهدات امضا شده با حفظ حضور نظامی در جزایر یونانی در نزدیکی خاک ترکیه متهم کرده است. 
میتسوتاکیس روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «به خوبی به این نقشه بنگرید: کرت، رودس، لسبوس، خیوس و ساموس همگی بخشی از خاک ترکیه شده‌اند.»
نخست‌وزیر یونان در ادامه نوشته است: «خواب آشفته افراط‌گراهاست یا سیاست رسمی ترکیه؟ یک اقدام تحریک‌آمیز دیگر یا هدف واقعی؟ رئیس‌جمهوری اردوغان باید موضع خود را درباره آخرین مسخره‌بازی شریک ائتلافی‌اش روشن کند!»
دولت باغچلی نقشه‌ای را که در آن برخی از جزایر یونانی به عنوان خاک ترکیه به نمایش درآمده بود، به عنوان هدیه از رهبر گروه ملی‌گرایان افراطی «گرگ‌های خاکستری» دریافت کرد. این سازمان جوانان وابسته به حزب باغچلی است. رئیس این گروه با انتشار تصویری از باغچلی در کنار این نقشه در روز یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: این برای نشان دادن مرز آگاهی ملی جزایر ملی ماست، جایی که پرچم شکوهمند ترکیه برای صدها سال در آنها در اهتزار بود، اما به دست یونان غصب شد.  
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری