امروز جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

برکناری سرمربی یک روز قبل از آغاز جام جهانی؛ وقتی لوپتگی شان تیم ملی را حفظ نکرد!

کد خبر: 53055
زمان انتشار: ۲۳ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۱ بعد از ظهر -
85 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:جام جهانی ۲۰۱۸ با یک شوک خبری بزرگ آغاز شد. فدراسیون فوتبال اسپانیا یک روز قبل از آغاز جام یعنی در روز ۱۳ ژوئن ۲۰۱۸ خولن لوپتگی سرمربی خود را برکنار کرد.

به گزارش طرفداری، دلیل برکناری خولن لوپتگی عصبانیت لوئیس روبیالس، ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا از او بود. در روز ۱۲ ژوئن بود که اعلام شد لوپتگی برای هدایت رئال مادرید با این باشگاه به توافق رسیده و حضور او در رئال مادرید به صورت رسمی اعلام شد. همین موضوع سبب شد که فدراسیون فوتبال اسپانیا سرمربی خود را از کار برکنار کند!

بخشی از صحبت های روبیالس در کنفرانس مطبوعاتی که برکناری لوپتگی اعلام شد را بار دیگر مرور کنیم:

حالا هم می‌دانم بسیاری به این تصمیم ما اعتراض خواهند کرد اما ارزش‌های فدراسیون باید رعایت شده و محترم واقع شود.

 

وضعیت تیم ملی و فدراسیون؟ باز هم می‌گویم که نمی‌توانیم زیر پا گذاشته شدن اصول و ارزش های فدراسیون را نادیده بگیریم. این ما نبودیم که تصمیم گرفتیم چطور رفتار کنیم.

در آن برهه برخی با تصمیم روبیالس موافق بودند و بدیهی است که بسیاری نیز مخالفت خود را اعلام کنند. مثلا ژاوی هرناندز از تصمیم روبیالس دفاع کرد. حتی چند ماه بعد کار به جایی رسید که روبیالس گفت باراک اوباما هم موافقتش با تصمیم من را اعلام کرده:

اخیرا با اوباما مکالمه‌ای داشتم و بحث اخراج لوپتگی هم پیش آمد. او به من گفت ما مدیران گاهی مجبوریم به اتفاقات واکنش نشان بدهیم. اوباما تایید کرد که در قضیه لوپتگی مثل من فکر می‌کند. 

اما بعد از جام جهانی، بسیاری از تصمیم روبیالس انتقاد کردند و اخراج سرمربی یک روز پیش از شروع جام جهانی را دلیل اصلی نتیجه نگرفتن اسپانیا دانستند.

کسب نتیجه مهم تر است یا حفظ شان تیم ملی؟

بیراه نیست اگر بگوییم اسپانیا در تمامی جام های جهانی قرن بیست و یکم از مدعیان کسب جام بوده است. با این حال فدراسیون فوتبال این کشور ریسک تغییر سرمربی و نتیجه نگرفتن در جام جهانی را به قیمت حفظ شان تیم ملی به جان خرید.

در کشور خودمان وقتی در روزهای اخیر بحث برکناری دراگان اسکوچیچ مطرح شده، حتی بسیاری پیشکسوتان می گویند این تصمیم اشتباه است و در آستانه جام جهانی نباید مربی را برکنار کنیم!

با اتفاقاتی که در تیم ملی طی ماه های اخیر رخ داده از جمله اختلاف بین بازیکنان، تدارکات بسیار ضعیف و بلاتکلیفی فدراسیون، نتیجه گرفتن تیم ملی در جام جهانی با بهترین مربیان نیز چیزی شبیه به معجزه است اما حتی اگر این اتفاقات رخ نمی داد، ما با اسکوچیچ چه اندازه شانس موفقیت در جام جهانی داشتیم که برخی از اهالی فوتبال حاضر هستند شان تیم ملی را فدای ادامه حضور او روی نیمکت تیم ملی کنند؟

تیم ملی ای که در اتوبوسش آن اتفاقات رخ می دهد، در اردوی قطرش بازیکنان به وضعیت بد کمپ تمرین اعتراض می کنند و نمی توانند از پس تیم دوم و سوم الجزایر بربیایند، بازیکنانش در فضای مجازی به یکدیگر کنایه می اندازند و حتی کار به قرار دعوا هم می کشد، لیست هایش پر از شائبه دخالت های دلالی است، فدراسیونش بلاتکلیف است و هیچ آماده سازی درست درمانی ندارد، چطور می خواهد در جام جهانی نتیجه بگیرد؟

وضعیت فدراسیون که مشخص است، تدارکات مان برای حضور در جام جهانی هم بسیار ضعیف بوده، هر دوی اینها جای خود، اما آیا اینها دلیل می شود سرمربی بی رزومه ای را که بارها از خط قرمزهای تیم ملی عبور کرده در جام جهانی روی نیمکت بنشانیم؟ آن هم فقط چون در برهه ای با او موفق شدیم بحران را پشت سر بگذاریم؟

روبیالس یک روز قبل از جام جهانی سرمربی اسپانیا را برکنار کرد چرا که معتقد بود اعلام رسمی حضور او در رئال مادرید تمرکز تیم ملی این کشور را برهم می زند و ممکن است روی روحیه بازیکنان تاثیر بگذارد. حالا رفتارهای سرمربی بی رزومه تیم ملی رسما بازیکنان ما را به اختلاف کشانده، در تیم ملی تیم کشی شده و دو دستگی در بازیکنان مشهود است.

البته اسمش رویش است، آن فوتبال اسپانیا است و این فوتبال ایران. آنجا تیم ملی شان دارد و اینجا …

مربی بزرگ خارجی، راهکار نجات فوتبال ملی

باز هم می گوییم همین امروز هم اسکوچیچ اخراج شود و یک مربی بزرگ در سطح جهانی به تیم ملی بیاید، نتیجه گرفتنش در جام جهانی واقعا معجزه خواهد بود اما ما که از فراهم کردن تدارکات خوب برای تیم ملی خود عاجز هستیم، حداقل از فرصت بزرگ جام جهانی برای تدارکات خوب تیم ملی استفاده کنیم. اگر یک مربی با رزومه خارجی در جام جهانی روی نیمکت تیم ملی داشته باشیم، او می تواند یک ایران قوی مدعی قهرمانی را راهی جام ملت های آسیا کند.

زمان را نباید از دست داد.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری