امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

کاهش ۱۰ هزار و احدی شاخص بورس تهران

کد خبر: 53694
زمان انتشار: ۲۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰ بعد از ظهر -
50 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:

به گزارش گروه اقتصادی یکتا، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملاً ریزشی قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۱۰ هزار و ۲ واحد نسبت به روز گذشته معاملات به رقم یک‌میلیون ۴۸۰ هزار و ۴۹ واحد رسید.
همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با کاهش ۱۴۳۵ واحد به رقم ۴۰۵ هزار و ۵۷۶ واحد رسید.
ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۷۳۰ هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از ۵.۴ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۲۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۳۰۲۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.
امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی با ۶۷صدم درصد کاهش همراه شدند. این دو شاخص با معیار هم‌وزن با ۳۵صدم درصد افت همراه شدند.
شاخص آزاد شناور نسبت به روز گذشته ۷دهم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس ۷۱صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۶۲صدم درصد کاهش یافت.
نمادهای شرکت‌های مهم مانند فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی‌مس، چادرملو، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، هلدینگ معادن خاورمیانه و پتروشیمی پارس که قبلا شاخص‌ساز بودند امروز بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند. به نظر می‌رسد طرح‌های برخی نمایندگان و برخی طرح‌های دولت در مورد دخالت در کالاهایی که در بورس ارائه می‌شود باعث افزایش ریسک در بازار شده و صنایع مهم و شاخص‌های مهم رو به کاهش نهاده‌اند. به هر حال محصولات که در بورس عرضه می‌شوند باید از شمول قانونگذاری و تنظیم‌گری دولت خارج شود چون بازار سرمایه بازار شفافی است که قیمت به صورت شفاف و عادلانه در آن تعیین می‌شود.
در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با ۵۵ واحد عقب‌نشینی نسبت به روز قبل به رقم ۱۹ هزار و ۷۵۱ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۹۶ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه که شرکت‌های تازه وارد و شرکت‌های اخراجی از بازارهای اصلی در آن قرار دارند، به ۳۴۷ هزار میلیارد تومان بالغ شد.
معامله‌گران امروز بیش از ۲.۶ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۹۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۸ هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند. با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۲۱.۶ هزار میلیارد تومان رسید.
امروز نمادهای پالایش نفت لاوان، پلیمر آریا ساسول و داروسازی دانا بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی زاگرس، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان و فرابورس ایران بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
انتهای پیام/Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری