امروز یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

ادعای روزنامه آمریکایی درباره تحولات روند احیای برجام

کد خبر: 65288
زمان انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵ بعد از ظهر -
9 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی درباره آخرین تحولات مذاکرات احیای توافق هسته‌ای مدعی شد: درخواست ایران برای دریافت تضمین از آمریکا، باری دیگر تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای را با وقفه‌هایی مواجه کرده و باعث شده آمریکا و اروپا از این که توافقی امکان‌پذیر باشد، نامطمئن باشند.
وال‌استریت ژورنال با اشاره به پاسخ مکتوبی که ایران درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای به این نهاد اروپایی ارائه کرده، مدعی شد: تهران روز دوشنبه پاسخی برای اتحادیه اروپا که هماهنگ‌کننده مذاکرات است، فرستاد و در این پاسخ نه متن پیشنهاد اتحادیه اروپا را رد کرده و نه پذیرفته است، اما مسائل متعددی که خواستار گنجاندنشان در توافق است را مطرح کرده. اتحادیه اروپا گفته بود، این پیش‌نویس، «متن نهایی» توافق احتمالی است و مذاکرات پایان یافته است.
این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارشش آورده است: اصلی‌ترین محور پاسخ تیم مذکره‌کننده ایران، تضمین‌هایی است که می‌خواهد با دریافت آن، شرکت‌هایی اروپایی که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند، در صورت خروج دوباره آمریکا از توافق، [از تحریم‌ها و دیگر اقدامات یک‌جانبه آمریکا] در امان خواهند بود. ایران همچنین سازوکارهایی را معرفی کرده است که به تهران اجازه می‌دهد در صورت خروج واشنگتن از توافق، به سرعت فعالیت هسته‌ای‌اش را از سر بگیرد.
در این گزارش مطرح شد: مقامات اروپایی از زمانی که ایران پاسخش را ارائه کرده،‌ گفته‌اند، موضع ایران می‌تواند مبنای برخی تصمیمات و اقدامات مصالحه‌جویانه قرار بگیرد اما انجام شدن توافق به نشان دادن انعطاف از سوی ایران بستگی دارد.
وال‌استریت ژورنال علاوه بر این، در گزارش پر تناقض خود نوشت: یک مقام ارشد اروپایی روز چهارشنبه گفت، تهران و واشنگتن باید یک پاسخ آری‌ یا نه به متن پیش‌نویس بدهند و ایده ازسرگیری مذاکرات میان طرفین را رد کرد. دو مقام غربی گفتند، انتظار ندارند که اعلام انجام شدن توافق قریب‌الوقوع باشد، اگرچه در چند روز آتی احتمال آن وجود دارد.

READ  کشف بمب 500 کیلویی به‌جا مانده از دوران شوروی در افغانستان
برای دریافت جدید ترین برنامه بدنسازی کلیک کنید ( کاملا رایگان ) آلفابلاگ

۳۱۱۳۱۱Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری