امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

دستگاه قضایی احتیاج به کار جهادی دارد

کد خبر: 116255
زمان انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰ بعد از ظهر -
30 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:
ایسنا/کرمان دادستان کل کشور گفت: دستگاه قضایی احتیاج به کار جهادی دارد و باید با وجود مشکلات موجود از جمله کمبود نیروی انسانی، کمبود فضای فیزیکی و … در عرصه اجرای ماموریت های خود به شکلی جهادگونه تلاش کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری بعد از ظهر امروز ۲۷ مهرماه در نشست با اعضای شورای قضایی و قضات شهر کرمان با اشاره به اینکه انسان اگر هدف خود را خدا قرار دهد، خداوند متعال متناسب با خلوص نیت و نکات ظریفی که در زوایای ذهن، دل و قلب شخص است به او توجه خواهد کرد، افزود: در سنگری نشسته ایم که مدعی هستیم می خواهیم جامعه را اصلاح کنیم که در قدیم الایام به عنوان عدلیه نامیده می شده و امروز به عنوان دادگستری شناخته می شود.
وی با اشاره به این مطلب که اگر از ظلم ظالمی حمایت کنیم و دفاع از حق مظلوم نداشته باشیم، خسران دنیوی و اخروی به دنبال دارد، اظهار کرد: باید همواره خود را در محضر خدا بدانیم و متوجه باشیم که یک ناظر عادل بر ما نظارت می کند.
دادستان کل کشور گفت: کشور در مواجهه با تحریم ها و دشمنی های غداران عالم است زیرا آنها ایران مقتدر را نمی خواهند و ایرانی ذلیل می خواهند و برای آنکه ایران ذلیل نباشد، باید مقاومت کرد.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، وی بیان کرد: مسئولیت کار در دستگاه قضایی سنگین است و در این عرصه باید برای جلب رضایت خداوند تلاش کرد.
منتظری از تلاش های قضات دستگاه قضایی استان کرمان تقدیر کرد و ادامه داد: امیدوارم در اجرای عدالت و مسیر خطیری که عهده دار آن شده اید، موفق و موید باشید.
رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این نشست کمبود کادر قضایی را مهمترین مشکل دادگستری کل استان برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر میانگین ارجاع پرونده به هر قاضی در ماه، ۱۲۷ پرونده است که نشان دهنده کمبود کادر اداری در دستگاه قضایی استان کرمان است.
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی افزود: کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور دارای ۳۲ حوزه قضایی است که ۱۶ مورد از این واحدها به صورت دادگاه بخش و ۱۶ واحد نیز به صورت دادگستری در استان فعال هستند.
وی با اشاره به فعالیت ۳۹۱ قاضی در استان کرمان، عنوان کرد: در شش ماهه امسال ۲۹۶ هزار و ۶۷۷ پرونده به دستگاه قضایی استان کرمان وارد شده که دو و نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان تصریح کرد: در شش ماهه امسال ۲۸۹ هزار و ۱۶۲ پرونده به همت کارکنان قضایی و اداری مختومه شده که بالغ بر سه درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و میانگین نرخ رسیدگی در دادگستری استان ۹۷.۴۷ درصد است.
وی یادآور شد: متوسط زمان رسیدگی در دادگستری استان ۸۵ روز است و درصد ابلاغ الکترونیک نیز ۹۳ درصد است.
حمیدی با اشاره به این مطلب که  نرخ رسیدگی به پرونده ها در دادسراها ۹۹ درصد است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته، تاکید کرد: نرخ رسیدگی به پرونده ها در دادگاه ۹۶ درصد و در دادگاه های تجدید نظر ۱۰۱ درصد است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: در شش ماهه ابتدای سال جاری بیش از ۲۰۰۰ رای جایگزین حبس صادر شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که بیت الزهرا (سلام الله علیها) به دلیل تعلق به سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از مکان های فرهنگی مقدس در شهر کرمان است، تاکید کرد: همواره تلاش می شود از معنویت این فضا در برنامه های مختلف دستگاه قضایی استفاده شود.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری