امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

سرمایه‌گذاری در تله روسیه و چین!

کد خبر: 116972
زمان انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰ قبل از ظهر -
32 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا محمدباقر قالیباف- رئیس مجلس شورای اسلامی- طی سخنانی اعلام کرده که «برای جلوگیری از ناترازی تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور باید جلوی هدررفت ۶۰ تا ۸۰ میلیارد دلاری انرژی‌ را گرفت.» او در عین حال اشاره کرده که «سالانه ۱۰ها میلیارد دلار سرمایه از بین می‌رود.» قالیباف با تاکید بر ضرورت انجام سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران «چینی» اشاره کرده که می‌توانند در متروی تهران اقدام به تامین اعتبار کنند. اما، در حالی این سخنان مطرح شده که ریسک سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران بالاست! تجویز حرکت به سمت شرق هم سیاستی است که طی دهه‌های گذشته محتوم به شکست بوده. در عین حال، به دلیل آماده نبودن بستر لازم برای نقش‌آفرینی سرمایه‌گذاران، برای مدت مدیدی است که «دلالی» به واژه‌ای پُر تکرار در ادبیات اقتصاد ایران بدل شده.

به نظر می‌رسد نگاه غیر واقعی و سخنان توخالی به آنچه در اقتصاد ایران می‌گذرد، به عادت مسئولان تبدیل شده است. پیش از این هم حجت‌ا… عبدالملکی- وزیر پیشین کار- وعده ایجاد بیش از یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل را مطرح کرده بود که دیری نگذشت با حجم انبوهی از انتقادات مواجه شد. برخی کارشناسان با  راستی‌آزمایی اظهارات غیر مستند او به موضوع تامین منابع اشاره کرده و این پرسش را مطرح کرده بودند که آیا قرار است این تامین اعتبار از طریق سرمایه‌گذاری خارجی انجام شود؟ این در حالی بود که عوامل متعدد به‌ویژه تحریم‌های اقتصادی و البته سوءمدیریت در داخل، امکان جذب سرمایه را منتفی کرده بود.
نگاه به شرق؛ سناریویی شکست‌خورده
در حالی که آمار واقعی از اقتصاد ایران از فرار سرمایه خبر می‌دهند نه جذب سرمایه! و در شرایطی که آخرین اطلاعات منتشر شده از اتاق بازرگانی، خروج ۴۵ میلیارد دلار سرمایه در ۴ سال اخیر را به نمایش می‌گذارند، عده‌ای مصرانه در تلاش هستند تا راهکار حل مشکلات را تقویت نگاه به شرق جا بیاندازند. در همین ارتباط، چندی پیش جعفر قادری- عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس- به تجارت‌نیوز گفته بود: «با توجه به شرایطی که در حال حاضر وجود دارد ما باید تعامل بیشتری با کشورهای همسایه، بلوک شرق و حتی آفریقایی داشته باشیم. ظرفیت خوبی در این زمینه وجود دارد و کشور نیز باید از آن بهره‌مند شود.»

وی یادآور شده بود: «اتفاقاتی که رخ داده زمینه را ایجاد کرده که تعامل با کشورهایی نظیر چین، روسیه، هند و کشورهای همسایه افزایش دهیم. وقتی غربی‌ها بنای همکاری و همراهی ندارند لزومی ندارد که خودمان را از ظرفیت همکاری با شرق محروم کنیم.» در حالی نسخه حرکت به سمت بلوک شرق برای اقتصاد پیچیده می‌شود که تجربه چندین دهه اخیر نشان داده که چنین سناریویی نه تنها منافع ملی را تامین نمی‌کند، بلکه در زمینه مهار تورم هم عایدی برای کشور به دنبال نداشته است.
دلالی جای سرمایه‌گذاری را گرفته!
از سوی دیگر، در شرایطی که اطلاعات منتشر شده توسط بانک مرکزی گواه این مطلب است که میزان خروج سرمایه از کشور در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۴۷ درصد بیشتر شده است، با باریک شدن مرز میان سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری و با وجود ریسک بالا، اقتصاد ایران به جای جذب سرمایه‌گذار به سمت دلالی پیش رفته است. واژه دلالی در دو دهه اخیر به واژه‌ای پر تکرار در ادبیات اقتصاد ایران تبدیل شده است.
در تمام بازارها هم از سکه و ارز گرفته تا میوه و خودرو، متهم ردیف اول «دلالان» معرفی می‌شوند. حتی برخی آمارها نشان می‌دهد که در سال ۹۰، درآمد غیر شغلی خانوارهای ایرانی ۵۷ درصد بوده است. این یعنی چنین درآمدی از محل کار و فعالیت نبوده. ناگفته نماند این رقم در سال ۹۶ به ۴۹ درصد و در سال ۹۹ به ۶۳ درصد رسیده است.
بر اساس این گزارش، صاحب نظران و فعالان اقتصادی از دولت‌ها می‌خواهند با کاهش تصدی‌گری خود در اقتصاد، امکان پیش‌بینی پذیر بودن تحولات اقتصادی را فراهم کنند تا سرمایه‌گذار داخلی یا خارجی با اطمینان خاطر فراوان به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقدام کنند. در این حالت، می‌توان انتظار داشت که با رشد سرمایه‌گذاری، مسیر توسعه برای اقتصاد ایران هموار شود.
 
 Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری