امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

گزینه‌های مصطفی الکاظمی پس از پایان نخست‌وزیری چیست؟

کد خبر: 117245
زمان انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶ بعد از ظهر -
38 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:

پایگاه خبری شبکه کُردی «رووداو»، با انتشار گزارشی از گزینه‌های فراروی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر پیشبرد امور در عراق، پس از پایان دوره نخست‌وزیری و روی کار آمدن دولت جدید نوشت.
در این گزارش به قلم «معد فیاض» آمده است: «سران دولت در سراسر دنیا، معمولاً پس از ترک پست خود به دلایل انتخاباتی و رقابت‌های سیاسی به شهرها و مشاغل قبلی خود، باز می‌گردند. این اتفاق در کشورهای متمدن دموکراتیک جهان رخ می دهد، اما در عراق، اکثریت سیاستمداران، چه قانونی و چه غیرقانونی، به مواضع و مناصب خود می‌چسبند و هر که مجبور به ترک دفتر خود شود، برای تجارت یا کار آزاد، به خارج از کشور می‌رود».
در این گزارش آمده است که وضعیت مصطفی الکاظمی فرق می‌کند، وی از سوی هیچ حزب مشخصی نامزد نخست‌وزیری نشده بود و با پیروزی یک حزب در انتخابات و اساسا از طریق انتخابات به مهمترین پست اجرایی و امنیتی در عراق دست نیافته؛ بلکه به دلیل خلأ سیاسی در کشور پس از اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ که به استعفای «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشین عراق منجر شد، به این پست دست یافت و شرایط موجود، موجب شد تا پس از توافق احزاب سیاسی بر روی شخصیتی مستقل و غیر بحث برانگیز، الکاظمی نخست‌وزیر شود.
نویسنده در ادامه می‌نویسد که با این تفاصیل، الکاظمی، که در روزهای پایانی عمر کابینه‌اش به سر می برد، پس از آن‌که رسما، پست نخست‌وزیری را ترک کند، به کجا خواهد رفت و چه خواهد کرد؟ آیا وی به فعالیت سیاسی در بغداد ادامه خواهد داد در حالی که وابسته به هیچ حزب سیاسی نیست که از آن حمایت کرده باشد یا حمایت کند. در انتخابات دهم اکتبر ۲۰۲۱، نیز نامزد نشد. طبق سوابقی که در تاریخ عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون شاهد آن هستیم و طبق عرف سیاسی و رقابت‌ها بین احزاب حاکم، وی قاعدتا نباید به پست قبلی خود به عنوان رئیس سرویس اطلاعات ملی عراق بازگردد. همچنین بعید است که به لندن، جایی که در آن زندگی می‌کرد، بازگردد.
نویسنده درباره گزینه‌های فراروی الکاظمی برای زندگی می‌نویسد که بعید است که الکاظمی به لندن که به اقامت طولانی در آن عادت ندارد، بازگردد. اقامت در لبنان هم به دلایل صرفا امنیتی برای او دشوار خواهد بود، هرچند که امکانات و توانایی‌های اقتصادی، او را قادر می‌سازد که در هر مکانی در جهان به ویژه امارات دبی زندگی مرفهی داشته باشد.
نگارنده، بهترین گزینه برای محل زندگی الکاظمی در مرحله بعد را، اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق به توجه به دلایل امنیتی و معیشتی و روابط وی با مقامات سیاسی کُرد به ویژه بارزانی‌ها، می‌داند.
درباره شغل نیز، در این گزارش آمده است: بعید است که الکاظمی به عنوان استاد دانشگاه یا یک کارشناس و تحلیلگر فعالیت کند بلکه احتمالا به شعل نخست خود یعنی کار در رسانه و روزنامه‌نگاری بازخواهد گشت.هرچند که در گذشته غالباً در آن موفقیت چندانی نتوانسته کسب کند.
مصطفی الکاظمی در دوره نظام صدام، به عنوان روزنامه نگار و مخالف سیاسی به اروپا پناهنده شده بود و در سال ۲۰۰۳ پس از سقوط صدام به عراق بازگشت و ضمن تاسیس یک شرکت رسانه‌ای، در مؤسسه یادبود عراق (مؤسسه الذاکره العراقیه) فعالدر زمینه جنایات دوران دیکتاتوری صدام نیز فعالیت می‌کرد.
وی در سال ۲۰۱۶، در بحبوحه جنگ دولت عراق با داعش بود، او به ریاست سرویس اطلاعاتی عراق منصوب شد و سرانجام در آوریل سال ۲۰۲۰، «برهم صالح» رئیس‌جمهور سابق عراق، الکاظمی را مامور تشکیل کابینه جدید عراق پس از عبدالمهدی کرد.
۳۱۰۳۱۰Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری