امروز چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

اولیانوف: احیای برجام به آمادگی آمریکا برای توافق بستگی دارد

کد خبر: 118141
زمان انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۳ بعد از ظهر -
26 بازدید


انلاین بلاگ

به گزارش انلاین بلاگ:
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در گفت‌وگویی، آمریکا را مسئول عدم تکمیل مذاکرات وین بر سر احیای برجام دانست.

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین روز جمعه در گفت‌وگویی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای با ایران عنوان کرد: تا جایی که من می‌دانم این مذاکرات با انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا مرتبط است. دولت آمریکا در نزدیکی انتخابات تصمیم به تعلیق این فرایند گرفت. در حال حاضر دلیلی ندارد که بگوییم این روند به طور منفی پایان یافته است.
وی در ادامه تاکید کرد که لازم است در مدت زمانی کوتاه تصمیمات بر سر احیای برجام گرفته و توافق کامل شود.
اولیانوف در این باره گفت: تنها چند مشکل برجسته باقی مانده است و اگر عزم سیاسی وجود داشته باشد، تصمیمات کاملا مشخص هستند.
نماینده روسیه در سازمان ملل تصریح کرد: پس به طور خلاصه، تکمیل مذاکرات – چه موفق، چه ناموفق – تقریبا کامل به آمریکا و آمادگی این کشور برای گفت‌وگو بستگی دارد.
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا روز گذشته در اظهاراتی اذعان کرده بود که تمرکز فعلی آمریکا بر روی دیپلماسی و مذاکرات هسته‌ای با ایران نیست.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اخیرا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها و آخرین روند این مذاکرات اظهار کرد: همانطور که پیش از این نیز گفتم و آقای وزیر خارجه نیز بر آن تاکید کردند رویکرد جمهوری اسلامی ایران همچنان پایبندی به مسیر مذاکرات است، به منظور دستیابی به توافقی پایدار و ماندگار که منافع ملت ایران را تامین کند.
کنعانی با بیان اینکه در گفت‌وگوی چند روز پیش آقایان امیرعبداللهیان و آقای بورل این موضوع مجددا مورد تاکید قرار گرفت که ایران همچنان پایبند به مسیر مذاکره است، افزود: مواضع ایران در این ارتباط کاملا روشن و مشخص است و در این روزها دیدگاه‌هایی از سوی طرف مقابل مطرح شده و صداهایی از غرب و آمریکا شنیدیم که روند گفت‌وگوها را با مسائل داخلی ایران مرتبط کرده‌اند و با انتشار اخبار نادرست به مسائل دامن می‌زنند؛ در حالیکه موضوعات داخلی ایران مربوط به دولت و ملت ایران است و ما اجازه نمی‌دهیم که کشوری در امور داخلی ایران دخالت کند.
او تاکید کرد: موضوع مذاکرات چارچوب روشن و مشخصی دارد. جزئیات برای طرف‌ها روشن است. مواضع ایران بارها بیان شده است و ما آماده هستیم که در همان مسیر کار را به پیش ببریم و به توافق جامعی برسیم که تامین کننده منافع همه طرف‌ها باشد.
کنعانی با تاکید دوباره مبنی بر اینکه بر اساس احترام و منافع متقابل آماده تعامل دو سویه با طرف‌هایی که در مسیر مذاکره قرار دارند هستیم تا مذاکرات به نتیجه برسد در عین حال گفت: در برابر هر گونه تلاش‌های طرف‌های غربی و آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید و فشار به ایران به منظور امتیازخواهی، باج‌خواهی و در برابر هر اقدام محدود کننده علیه دولت و ملت ایران با جدیت و قاطعیت ایستادگی می‌کنیم و به موقع پاسخ‌های لازم را خواهیم داد.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری