امروز چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

توسعه کشت هیدروپونیک در مهد گلخانه های کشور

کد خبر: 119845
زمان انتشار: ۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۸ قبل از ظهر -
29 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

کشت هیدروپونیک کشت گلخانه ای است که نیازی به خاک و زمین ندارد و کمترین نیاز به آب را دارد، در سال های اخیر این نوع کشت گلخانه ای در سطح شهرستان دهاقان در حال انجام است.
– به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از دهاقان، کشت گلخانه ای به معنای کاشت و پرورش یا نگهداری از محصولات در یک محیط سربسته و کنترل شده است تا بازدهی آن بالاتر باشد.
پرورش گل و گیاه، میوه و سبزیجات در گلخانه از جوانب مختلف، مقرون به صرفه است.
با استفاده از روش های متنوع کشت گلخانه ای می توان محصولاتی را پرورش داد که حتی خارج از فصل هم در دسترس باشند.
یکی از مسائلی که کشاورزان را به سمت کشت های گلخانه ای کشانده مسأله کم آبی است، کشت گلخانه ای با توجه به جلوگیری از هدر رفت آب از طریق تبخیر و با روش های آبیاری نوین، نسبت به روش معمولِ کشت به مقدار آب کمتری احتیاج دارد.
طی سال های گذشته کشت  گلخانه ای به دلایل مختلف از جمله استمرار خشکسالی در کشورمان  گسترش یافته است.
شهرستان دهاقان از گذشته تاکنون در تولید محصولات گلخانه ای  موفق بوده و این منطقه به عنوان مهد گلخانه های کشور مطرح  است، زیرا در این زمینه بسیار مستعد و پیشرفت داشته و همچنین   نخستین گلخانه های استان اصفهان در این شهرستان راه اندازی شده است.
  محصولات گلخانه ای دهاقان به سبب کیفیت مناسب به کشور های خاورمیانه صادر می شود و در کشور حرف نخست را در این زمینه می زند.
بازار روسیه” به سبب سود خوب از جمله مقاصد صادراتی دارای اولویت برای گلخانه داران دهاقانی بود، اما در سال گذشته خبر عودت فلفل دلمه ای از روسیه، موجب خسارت به گلخانه‎ داران دهاقانی شد که با پیگیری و تلاش مسؤولان موضوع مرتفع شد.
دسترسی به بذر و نهاده ها سخت است رضا فرهمند گلخانه دار دهاقانی در گفت وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فعالیت خود در صنعت گلخانه اظهار کرد: در حال حاضر مساحت برنامه ریزی شده برای کشت گلخانه ای را ۵ هکتار در نظر گرفته ام که ۳ هکتار از آن به بهره برداری رسیده و ۲ هکتار دیگر نیز در حال تأسیس است.
وی افزود : در حال حاضر ۳۲ نفر پرسنل ثابت در این مجموعه مشغول به کار هستند و ۱۰ نفر دیگر نیز به صورت” مقطعی  فعالیت دارند.
فرهنمد با بیان اینکه فقط  گوجه و فلفل دلمه ای را تولید می کنیم، گفت: مشکل خاصی از نظر زیرساخت و صادرات  نداریم اما به دلیل تحریم ها دسترسی به سم و کود و بذرها  به سختی ممکن است و ضرورت دارد هرچه سریع تر در این خصوص چاره اندیشی شود.
  سرآمدی بخش کشاورزی دهاقان در توسعه فضاهای گلخانه ای کشت هیدروپونیک کشت گلخانه ای است که نیازی به خاک و زمین ندارد و کمترین نیاز به آب را دارد.
در این روش گیاهان به جای اینکه در خاک کشت شوند در محلولی از آب و مواد مغذی کشت می شوند.
این روش باعث می شود در هر مکان و هر نوع اقلیمی بتوان آن را” انجام داد و با کمترین فضا و آب و بدون نیاز به خاک بیشترین محصول را تولید کرد که در سال های اخیر این نوع کشت گلخانه ای نیز در سطح شهرستان دهاقان در حال انجام است.
حسین مباشری یکی دیگر از گلخانه داران شهرستان دهاقان که در حوزه کاشت محصولات به روش هیدروپونیک فعالیت دارد، گفت: فعالیت ما در حوزه گلخانه  تماماً به صورت هیدروپونیک و هوشمند است و آبیاری، تهویه و کنترل رطوبت به صورت اتوماتیک انجام می شود.
وی بیان کرد: محصولات گوجه و فلفل در سطح ۵ هکتار کشت شده است و ۵۰ نفر نیز در این مجموعه مشغول به کار هستند.
  دهاقان به مجموعه تحقیقاتی در صنعت گلخانه نیازمند است مباشری با بیان اینکه باید یک مجموعه تحقیقاتی در راستای افزایش بهره وری راه اندازی شود، عنوان کرد: نبود  ترمینال خاص برای ساماندهی و فروش محصولات یکی دیگر از مشکلات اساسی است که دولت باید برای حل آن اقدام کند.
این فعال صنعت گلخانه خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت کشورهای دیگر و وجود رقابت در این صنعت، ضرورت دارد دولت و خوبی” را انجام دادند.
  صادرات محصولات گلخانه ای دهاقان به کشورهای اتحادیه اوراسیا امین هاشمی رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان دهاقان در گفت وگو با خبرنگار فارس در دهاقان با اشاره به سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای در شهرستان دهاقان اظهار کرد:  ۲۷۰ هکتار از مزارع این شهرستان به کشت گلخانه ای اختصاص دارد که  ۲۷۰ هکتار برای کشت محصولات سبزی و صیفی و مابقی برای کشت گل های زینتی است.
وی با اشاره به مهم ترین محصولات گلخانه ای شهرستان دهاقان گفت:  فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی مهم ترین محصولات گلخانه ای دهاقان هستند که به کشورهای اتحادیه اوراسیا شامل ارمنستان، قزاقستان، بلاروس روسیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می شود.
هاشمی در خصوص سیاست شهرستان دهاقان در راستای توسعه واحد های گلخانه ای بیان کرد: با  ایجاد و توسعه کشت گلخانه ای در مزارع دارای آب پایدار موافقت می شود.
فعالیت ۵ هزار نفر در صنعت گلخانه شهرستان دهاقان رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان دهاقان با اشاره به اشتغال زایی صنعت گلخانه در این شهرستان عنوان کرد:  بیش از ۳ هزار نفر به طور مستقیم و ۲ هزار نفر نیز به طور غیر مستقیم از طریق فعالیت در گلخانه های شهرستان دهاقان امرار معاش می کنند.
وی خاطرنشان کرد: تسهیلات بانکی” در راستای احداث و توسعه واحدهای گلخانه ای محدود است و نیازمند تخصیص اعتبارات بیشتری در این زمینه هستیم.
هاشمی  با بیان این که  ۱۲ واحد سورتینگ محصولات گلخانه ای در سطح شهرستان فعال است، گفت: ۷۰ درصد محصولات در این واحدهای سورتینگ جداسازی و بسته بندی می شود.
به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، با توجه  این که دهاقان از گذشته تاکنون در تولید محصولات گلخانه ای ممتاز و موفق بوده است؛ انتظار می رود مطالبات به حق فعالان این صنعت  تحقق یابد تا بتوانند  به  صورت قوی و مطلوب به نقش آفرینی در سنگر تولید  ادامه دهند.
انتهای پیام/۶۳۱۰۱/کلید واژه ها: کشت گلخانه ای – گلخانه – کشت گلخانه – کشت هیدروپونیک – به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس – هیدروپونیک – کشت های گلخانه ای – پرورش – محصولات – شهرستان دهاقان – میوه و سبزیجات – خبرگزاری فارس – دهاقان – مختلف – هدر رفت آب – نیاز – کشاورزان – خبرگزاری – شهرستان – نگهداری – استمرار – استفاده – سبزیجات – هدر رفت – بازدهی – آبیاری – یکی از – کم آبی – گزارش – متنوعSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری