امروز پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

اس ـ ۴۰۰ در ترکیه آماده استفاده شد

کد خبر: 144631
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵ قبل از ظهر -
20 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


به نوشته خبرگزاری «تاس»، حلوصی آکار در مصاحبه با یک شبکه ترکیه‌ای گفت: «سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ آماده استفاده است. چنانچه هر گونه تهدیدی مطرح شود، ما درباره اینکه کجا و چطور از این سامانه استفاده کنیم تصمیم خواهیم گرفت.»
ترکیه روز یکشنبه ۲۲ آبان نیز اعلام کرد، اسپانیا ماموریت استقرار سامانه دفاع موشکی «پاتریوت» که  سال ۲۰۱۳ در استان «آدانا» در جنوب ترکیه مستقر شده بود را تمدید کرده است.
سامانه دفاع موشکی پاتریوت هلند در ژانویه ۲۰۱۳ در آدانا مستقر شد تا از تلاش های ناتو برای محافظت از ترکیه برابر تهدیدات حملات هوایی حمایت کند. ترکیه از اعضای ناتو به سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰ » ساخت روسیه نیز مجهز است.
ترکیه اولین سری اس-۴۰۰ را جولای ۲۰۱۹ با وجود هشدارهای واشنگتن و تهدید تحریم‌های آمریکا دریافت کرد. در پاسخ، واشنگتن، ترکیه را از برنامه ساخت قطعات جنگنده «اف-۳۵» که آنکارا سازنده و خریدار آن بود، حذف کرد. ترکیه از زمان خرید این سامانه موشکی، از آن استفاده نکرده است. به گفته متحدان غربی ترکیه، اس-۴۰۰ یک سامانه موشکی زمین به هوای متحرک است که می‌تواند برای ناتو و همچنین برای جنگنده گرانقیمت آمریکا خطرآفرین باشد.
وزیر دفاع ترکیه همچنین در اظهارات روز سه شنبه خود تاکید کرد، آنکارا در حال انجام تلاش‌هایی برای خرید جنگنده‌های اف-۱۶ از آمریکا است اما گزینه‌های جایگزینی برای زمانی که این معامله شکست بخورد در اختیار دارد.
آکار همچنین درباره عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه تحت عنوان عملیات «پنجه شمشیر» گفت: «این عملیات گسترده‌ترین، فراگیرترین و موثرترین عملیات هوایی علیه یک سازمان تروریستی در مدت اخیر بوده است.»
وزیر دفاع ترکیه چند روز پیش نیز ضمن موفق خواندن حملات جنگنده‌های کشورش به شمال سوریه و عراق تحت عملیات «پنجه شمشیر» علیه گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی، تاکید کرد که آنکارا به اقدامات این گروه‌ها پاسخ می‌دهد.
زیر دفاع ترکیه در این باره گفت: «ما همچنان به کسانی که امنیت ملت و کشورمان را هدف قرار داده‌اند، پاسخ خواهیم داد همانطور که قبلا هم به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.»

۳۱۱۳۱۱Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری