انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

بازخوانی فنی یک پیروزی تاریخی؛ ثبت نقطه عطفی بزرگ در فوتبال مدرن به نام عربستان! / تحلیل فنی

کد خبر: 144502
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۹ قبل از ظهر -
6 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

تیم های آرژانتین و عربستان در رقابت های جام جهانی به مصاف هم رفتند و این بازی با پیروزی عربستان به پایان رسید.

به گزارش طرفداری،‌ در این بازی ما شاهد نمایش تاریخی ای از سوی شاگردان هروه رنار بودیم و به نوعی این تیم بدون توجه به نام آرژانتین بازی همیشگی خود که در رقابت های دوستانه یا مقدماتی جام جهانی را به نمایش گذاشته بود، اجرا کرد و با روش های هوشمندانه ای هم به دنبال مهار حملات آرژانتین بود. عربستان در این بازی با سیستم ۴۱۴۱ بازی می کرد و از ۱۱ بازیکن حاضر در زمین برای عربستانی ها، ۹ بازیکن در تیم الهلال حضور دارند و همین قضیه هم به طور ناخودآگاه یکپارچگی و هماهنگی تیم را بالا برده بود. در صورت مشاهده  بازی قطعا متوجه روان بازی کردن و هماهنگی عربستانی ها شده اید و یکی از دلایل این اتفاق هم همین قضیه حضور ۹ بازیکن از تیم الهلال در ترکیب تیم بوده است. عربستان با سیستم ۴۱۴۱ خود بازیسازی را از روی زمین و جلوی دروازه خودی آغاز می کرد و برای انتقال توپ عبدالله الملکی یار شماره ۸ و راس عقب خط هافبک تیم بین دو مدافع میانی تیم قرار می گرفت و در این شرایط یک گزینه پاس بسیار خوب برای دور زدن پرس و فشار خط جلوی آرژانتین بود. از سوی دیگر عربستانی ها معمولا پرس آرژانتین را از فلنک سمت راست دور می زدند و عمده برنامه عربستانی ها پس از آغاز فاز اول بازیسازی انتقال پاس های بلند و قطری به فلنک ها و پشت دفاع آرژانتین بود و در امر کنترل پاس های بلند و قطری بازیکنان هجومی عربستان از مهارت خوبی برخوردار بودند این پاس های بلند و شاگردان رنار گاها در راستای تغییر جناح بازی هم داده می شد و همین باعث می شد تا عربستانی ها بتوانند با سرعت دادن به چنین پاس هایی در فضاهای خالی قابل توجهی صاحب توپ شوند.

در این صحنه شاهد مثلث ایجاد شده در خط دفاعی عربستان و تمایل این تیم برای ارسال پاس های بلند به زمین آرژانتین هستیم ما به وضوح روی هر دو گل عربستانی ها می توانیم رد پای  این پاس های بلند به زمین آرژانتین را ببینیم…

از سوی دیگر عربستانی ها با حضور دفاع کناری سمت، یک هافبک میانی و هافبک کناری به خوبی می توانستند توپ را از کناره ها انتقال بدهند و وارد محوطه جریمه آرژانتین کنند و این پلن در کنار ارسال پاس های بلند پشت دفاع اصلی ترین برنامه های عربستان برای رسیدن به دروازه آرژانتین بود. عربستانی برای انتقال توپ و بازی طولی با سرعت بالا از هماهنگی بسیار بالایی برخوردار بودند و به نوعی در حالی که طبق آمار فیفا این تیم زیر ۳۰ درصد مالکیت توپ را برعهده داشت اما می توانست تمپو و ریتم بازی را کنترل کند. کنترل ریتم و سرعت بازی نکته بسیار مهمی در هر مسابقه است برای مثال روی یک سری صحنه ها که بازی با سرعت بالا دنبال می شد و عربستانی ها احساس می کردند در حال خروج از ارگانیزم استاندارد خود هستند با یک خطا بازی را متوقف می کردند یا گاها با یک پاس قطری به کلی سرعت بازی را تغییر می دادند و توپ را به سمت دیگری می بردند تیم ملی عربستان در بازی امروز به خوبی به تمام فوتبالی ها نشان داد که چگونه می توان زمانی که یک تیم دست پایین تر را دارد بازی را کنترل کند حالا کمی بیشتر به شکل دفاعی این تیم می پردازیم.

نقطه عطف در تاریخ فوتبال مدرن؛ دفاع کن اما دور از دروازه خودی!

به تصویر بالا دقت کنید؛ تیم ملی عربستان در حالی که در یک عرض ۲۰ متری تمام بازیکنانش را جمع کرده و فشرده بازی می کند اما لاین دفاعی این تیم بالا بازی می کند و همین قضیه ناخودآگاه توپ را از دروازه تیم دور نگه می دارد و اگر اشتباهی رخ دهد قابل جبران است اما این شکل از بازی مستلزم یک قضیخه بود که یکی از اصلی ترین استراتژی های عربستان برای این بازی بود؛ آفساید گیری به شیوه بسیار منظم و برنامه ریزی شده، تیم ملی عربستان تمام استفاده اش را از تکنولوژی جدید خط آفساید انجام داد و تنها در نیمه اول تیم آرژانتین دو گل در شرایط آفساید به ثمر رساند. این حربه یکی از مهمترین دلایل پیروزی عربستان در بازی مقابل آرژانتین بود و به نوعی قطعا در فوتبال مدرن و فوتبالی که چنین تکنولوژی ای هایی در خود جا داده است از چنین تاکتیکی بیشتر خواهیم شنید اما نباید از این قضیه غافل باشیم که اجرای چنین استراتژی ای نیازمند هماهنگی بسیار بالایی از سوی خط دفاعی تیم است چرا که با یک اشتباه کوچک و یک پاس بلند از سوی رقیب به شکل تمسخر آمیزی از وسط زمین با دروازه بان تک به تک می شود. در بازی امروز تیم ملی آرژانتین ۱۰ بار در تله آفساید قرار گرفت،‌ اتفاقی که به کلی یکی از استراتژی های اصلی تیم آرژانتین را فلج کرد و تیم عربستان در طول ۹۰ دقیقه حتی یک بار هم برای اجرای این پلن اشتباهی را مرتکب نشد.

در این بازی شاهد یکی از مدرن ترین نمایش های ممکن از سوی یک تیم متوسط رو به پایین مقابل یک تیم پرستاره بودیم و قطعا در سال های آینده ایده هایی که رنار در این بازی به کار برد برای تیم هایی در این وضعیت بسیار تکرار خواهد شد و بیراه نگفته ایم اگر ادعا کنیم این بازی نقطه عطفی در مباحث فنی و آنالیز فوتبال مدرن است.

ایمان به استایل بازی در سایه یک ذهنیت فولادین 

در این بین باید به ذهنیت فوق العاده عربستان هم اشاره کنیم این تیم در این بازی با اتفاقاتی رو به رو شد که هر کدام از آن ها برای فروپاشی یک تیم کافی است. آن ها در دقایق اول با یک بی دقتی پنالتی دادند و گل خوردند و اواسط بازی کاپیتان خود سلمان فرج را به طور کلی از دست دادند اما با مدیریت هروه رنار هیچ کدام از این اتفاقات نتوانست عربستان را از مسیر خود خارج کند و در فاصله ۱۵ دقیقه ای بین دو نیمه نیز هروه رنار تیم خود را متحد تر وارد زمین کرد. پیش از آغاز رقابت های جام جهانی و در دور مقدماتی فیلم هایی از رختکن عربستان منتشر می شد که نحوه رفتار رنار با بازیکنان را در رختکن نشان می داد که همین قضیه و نتیجه به دست آمده به ما اثبات می کند که رنار در بین دو نیمه چه تاثیر مثبتی روی پیروزی تیمش داشته است. حالا عربستان با رنار به یک ذهنیت فولادین و برنده رسیده است که حتی مقابل آرژانتین هم از استایل بازی خود عقب نمی کشد زمانی که یک مربی اینگونه به استایل بازی خود وفادار است قطعا به بازیکنانش انتقال می دهد که باید به این مسیر ایمان داشته باشند و تلفیق همین اتفاقات به علاوه حمایت پر شور هواداران عربستان را به این نقطه رساند.

حمایت هواداران، استراتژی های مناسب، سرمربی حرفه ای و یکپارچگی پازل موفقیت عربستانی ها در این بازی بود تا ما شاهد یکی از خالص ترین و زیباترین بازی های فوتبال تاریخ باشیم.

شاید این بازی بیش از هر چیزی برای هواداران فوتبال ایران افسوس به همراه داشته باشد چرا که در مقطعی و پیش از انتخاب رنار به عنوان سرمربی عربستان این سرمربی گزینه نشستن روی نیمکت تیم ملی بود…

 

بیشتر بخوانید:

ایران – انگلیس / hallelujah! | تحلیل فنی

قطر – اکوادور؛ طبل تو خالی! / تحلیل فنیSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری