امروز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

«ترامپ برزیل» هم بالاخره سلامت انتخابات را زیر سوال برد

کد خبر: 144694
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷ قبل از ظهر -
23 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


سه هفته پس از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل، ژائیر بولسونارو مدعی خطا در شمارش آرای الکترونیک شد، اما کارشناسان مستقل می‌گویند که خطای یافته‌شده در این سیستم، اعتبار نتایج انتخابات را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وکیل ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری در حال کناره‌گیری برزیل در درخواستی ۳۳ صفحه‌ای به نیابت از بولسونارو و حزب لیبرال برزیل مدعی شد که اگر نتایج به دست آمده از اکثر ماشین‌های رای‌گیری الکترونیک باطل شود، بولسونارو ۵۱ درصد از آرای مردمی را به خود اختصاص داده و می‌تواند یک دوره چهار ساله دیگر به عنوان رئیس‌جمهوری کشورش باقی بماند.
این در حالی است که مقامات انتخاباتی لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهوری اسبق برزیل و رقیب سرسخت بولسونارو را پیروز انتخابات اخیر معرفی کرده‌اند و حتی بسیاری از متحدان بوسونارو هم این نتیجه را پذیرفته‌اند. اما برخی تظاهرکنندگان در شهرهای برزیل در برابر پذیرش این نتیجه مقاومت شدیدی از خود نشان می‌دهند، خصوصا به این دلیل که بولسونارو هم از پذیرش شکست سر باز می‌زند.
والدمار کوستا، رهبر حزب لیبرال برزیل و یکی از بارزسان تحت خدمت این حزب گفتند، در بررسی‌های خود دریافته‌اند که تمامی دستگاه‌های رای‌گیری الکترونیک که پیش از ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند – که به ۲۸۰ هزار دستگاه می‌رسند – فاقد شماره شناسایی فردی در گزارش‌های داخلی خود بودند؛ این یعنی ۵۹ درصد از ماشین‌هایی که در دور دوم انتخابات در ۳۰ اکتبر استفاده شدند.
این دو در گزارش خود هیچ اشاره‌ای به نحوه تاثیرگذاری این پدیده بر نتایج انتخابات نکردند، اما از مقامات انتخاباتی خواستند که تمامی آرای ثبت شده در این ماشین‌ها باطل شوند.
آن‌ها در شکایت خود این خطا را «عدم انطباق جبران‌ناپذیر به دلیل نقص» توصیف کرده و مدعی شدند که صحت نتایج انتخابات را زیر سوال می‌برد.
رئیس نهاد برگزاری انتخابات در واکنش فوری به این شکایت، اعلام کرد که اگر آرای ضبط شده از ماشین‌ها باطل شود، احتمال دارد که خود حزب بولسونارو متحتمل آسیب شود.
این مقام از حزب لیبرال برزیل خواست تا ظرف ۲۴ ساعت گزارشی کامل‌تر ارائه کند که نتایج دور اول انتخابات در دوم اکتبر را – که در آن این حزب اکثریت هر دو مجلس کنگره را کسب کرد – هم شامل شود. او رسیدگی به شکایت حزب لیبرال را منوط به ارائه سند درخواستی نهاد برگزاری انتخابات دانست.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری