امروز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

توطئه‌ علیه ایران، محور نشست مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی

کد خبر: 144861
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵ بعد از ظهر -
9 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، آویو کوخاوی، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در تازه‌ترین اظهارات تحریک‌آمیز و لفاظی تل‌آویو علیه تهران، مقامات دفاعی و اطلاعاتی آمریکا را به «تسریع» اقدامات مشترک برای رویارویی با جمهوری اسلامی ایران، تحریک کرد.
وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که کوخاوی با مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و همچنین ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مجموعه‌ای از دیدارها و نشست‌ها را برگزار و در این ملاقات‌ها، درباره آنچه «تهدید از جانب ایران» خوانده، بحث کرده است.
کوخاوی پس از این دیدار مدعی شد: در این مقطع بحرانی نیازمند تسریع برنامه‌های عملیاتی و همکاری علیه ایران و نیروهای نیابتی آن در منطقه هستیم. ایران از یک سو، تحت فشار اقتصادی، نظامی و داخلی زیادی است و در سوی دیگر به پیشبرد برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.
به ادعای وزارت جنگ رژیم صهیونیستی، کوخاوی در نشست با میلی، درباره «تقویت همکاری بین ارتش واشنگتن و تل‌آویو علیه تهدیدهای موجود در منطقه به ویژه تهدید هسته‌ای ایران» صحبت کرده‌اند. البته مقامات رژیم صهیونیستی در سال های گذشته بارها به این چنین لفاظی ها عیله ایران روی آورده اند اما جرات هیچ اقدام نظامی گسترده علیه ایران را ندارند.
همچنین در نشست کوخاوی با سالیوان، طرفین بر «اراده مشترک خود به منظور رسیدگی به چالش‌های امنیتی» و کاخ سفید نیز باردیگر بر «تعهد خود برای حصول اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد» تاکید کرده‌اند.
پس از خروج یک‌طرفه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، تهران به تدریج تعهدات خود ذیل این توافق را کاهش و غنی‌سازی اورانیوم و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته را افزایش داد. با این وجود، تهران همواره تاکید کرده که این اقدامات به معنای تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نبوده و صرفاً با اهداف صلح‌آمیز انجام می‌شود.
شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پنجشنبه هفته گذشته با تصویب قطعنامه‌ای ضدایرانی همکاری فوری تهران با آژانس درباره آنچه «ذرات اورانیوم یافت‌شده در سه سایت هسته‌ای ایران» خوانده را خواستار شد.
سازمان انرژی اتمی کشورمان در واکنش به این قطعنامه، در روزهای گذشته دو آبشار IR۲m و IR۴ را در سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن (نطنز) راه‌اندازی کرد و فرآیندهای آغاز گازدهی دو آبشار دیگر را نیز در دستور کار قرار داد.
همچنین فرآیند تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد نیز در سایت هسته‌ای شهید علیمحمدی (فوردو) از طریق ماشین‌های IR۶ آغاز کرد. با توجه به جمع‌آوری ماشین‌های IR۱و جایگزینی آن‌ها با ماشین‌های قدرتمند و پیشرفته‌ی IR۶ عملاً ظرفیت سایت هسته‌ای شهید علیمحمدی به ۱۰ برابر رسید.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری