امروز سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

دو رکورد مهم بانکی در آخرین هفته آبان

کد خبر: 145005
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳ بعد از ظهر -
4 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

به گزارش صدای بورس، بانک مرکزی تزریق پول در بازار باز را در مرز ۷۰ همت ثابت نگه داشته است. در این بازار، بانک ها اوراق بدهی را به بانک مرکزی عرضه کرده و این نهاد نیز مطابق با سیاست های کلان خود در راستای تنظیم نرخ بهره و نقدینگی بانک ها با هر میزان که صلاح بداند موافقت می کند.

در همین رابطه طبق داده های بانک مرکزی در هفته منتهی به ۳۰ آبان ماه، تزریق نقدینگی در بازار باز در مرز ۷۰ هزار میلیارد تومان قرار داشته و روند ۴ ماهه خود را ادامه داده است.

به گزارش اکو ایران,در مرحله ۳۴ ام بازار باز، به طور کلی ۶۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق از بانک ها خریداری شده است. این خرید و فروش تاریخ سررسید ۷ روزه داشته و نرخ سود آن برابر با ۲۱ درصد است.
به عبارت دیگر تزریق نقدینگی بانک مرکزی در بازار باز در مرز ۷۰ همت ثابت مانده است.
این درحالی است که با توجه به مرحله هفته قبلی بازار باز، ۶۸ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان از بانک ها جمع آوری شده و در نهایت خالص تزریق بانک مرکزی در بانک ها مثبت شده است.
در کنار این بازار، بانک مرکزی در بازار شبانه نیز اقدام به ایجاد توزان پولی در بانک های مقروض می کند. طبق داده های بانک مرکزی در این هفته رکورد قابل توجهی در این معاملات به ثبت رسیده است.
رکورد بالای تزریق پول در بازار شبانه
در هفته پایانی آبان ماه طبق داده های بانک مرکزی، ۹ بانک در استقراض از بانک مرکزی مشارکت داشته اند. در این بازار بانک های دارای کسری اقدام به درخواست پول از بانک های دارای مازاد کرده و نرخ سود در این بازار عامل تعیین کننده در اقتصاد به شمار می آید. این نرخ به صورت موزون از مبادلات بانک ها به دست می آید و در دامنه ۱۴ تا ۲۲ درصد حرکت می کند.کف و سقفی که در اختیار بانک مرکزی است و البته چندسالی است تغییری نداشته است. اکنون، بر اساس آمارها در هفته منتهی به ۳۰ آبان ماه، ۱۳ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان را بانک مرکزی در بانک های دارای کسری تزریق کرده که بیشترین میزان در یک ماه اخیر به شمار می آید.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری