انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

سرگیجه دلار

کد خبر: 144711
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱ بعد از ظهر -
5 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار از ابتدای معاملات امروز تلاش کرده است از سقف ۳۵ هزار تومان عبور کند. با این حال اما به رغم نوسانات زیاد، ورود به کانال ۳۵ هزار تومان، مقطعی بوده و خبری از پایداری دلار در سطح ۳۵ هزار تومان نیست.
از روزهای پایانی هفته نخست آبان‌ماه، دلار صعودی شتابان را تجربه کرد و ظرف مدت سه روز در آستانه ورود به کانال ۳۷ هزار تومانی قرار گرفت. این روند با افزایش تنش‌های سیاسی میان ایران و غرب همزمان شد که بارقه‌های امید به احیای برجام را از بین برده بود. بر همین اساس در کنار مشکلات مدیریت اقتصادی کشور، فضای روانی منفی نیز در جهش قیمت دلار موثر بود.
در این میان بانک مرکزی تلاش کرد قیمت دلار را از مسیر عرضه اوراق ارزی و برخی کنترل‌گری‌های سنتی بازارساز، سرکوب کند. مسیری که به کاهش قیمت دلار تا کانال فعلی و حالا توقف حرکت آن منجر شده است.
حالا اما این سوال مطرح است که با توجه به کمبود منابع ارزی کشور به دلیل حلقه تنگ تحریم‌ها و روابط تیره سیاسی میان ایران و کشورهای غربی، بانک مرکزی موفق خواهد شد مسیر قیمت دلار را تحت سلطه خود درآورد یا مجددا اسکناس آمریکایی راه خود را به سمت صعود خواهد یافت؟

گفتنی است امروز قیمت دلار در صرافی ملی ۳۰ هزار و ۹۵۴ تومان اعلام شده است. حال آنکه قیمت دلار توافقی ۳۴ هزار و ۵۹۷ تومان است؛ از سوی دیگر نرخ نیمایی نیز همچنان در کانال ۲۷ هزار تومانی سرکوب می‌شود و امروز ۲۷ هزار و ۶۵۶ تومان قیمت خورده است.
در بازارهای همسایه، قیمت دلار هرات در نیمه بالایی کانال ۳۴ هزار تومانی نوسان می‌کند. ددلار سلیمانیه هم از ابتدای معاملات روز در نیمه پایینی کانال ۳۵ هزار تواننی قرار دارد.
خبرهای بیشتر درباره ارز را اینجا بخوانید.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری