انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

مصوبه مسکن دولتی کم‌‌ تراکم ابلاغ شد

کد خبر: 144800
زمان انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳ بعد از ظهر -
5 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

به گزارش تجارت‌نیوز، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مکاتبه با استانداران ۳۱ استان کشور مصوبه شورا را درباره سیاست‌های کلی دولت مبنی بر کاهش تراکم ناخالص واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن ابلاغ کرد.
به نقل از دنیای اقتصاد، در متن مصوبه آمده است: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ خود، پیرو مباحث مربوط به تامین اراضی مورد نیاز نهضت ملی مسکن و در ذیل سیاست‌های کلی دولت مبنی بر کاهش تراکم ناخالص شهرها و احداث واحد مسکونی در حداقل تراکم ساختمانی ممکن، بنا بر تاکید وزیر و رئیس شورای عالی به شرح زیر اتخاذ تصمیم کرد:
۱- در شهرهایی که الگوی تراکمی پهنه تراکمی غالب شهر بر اساس طرح مصوب ملاک عمل قطعات ویلایی یک و دو طبقه است، در صورتی که محدودیت زمین دولتی وجود ندارد و امکان تامین زیرساخت وجود دارد، واحدهای مربوط به نهضت ملی مسکن به صورت قطعات مستقل حیاط‌‌دار یک یا دو طبقه احداث شود.

۲- در سایر شهرهای کشور که متوسط تراکم ساختمانی شهر بیش از دو طبقه است، احداث بنا در مجتمع‌های مسکونی مربوط به نهضت ملی مسکن وفق تراکم ساختمانی پهنه تراکمی غالب شهر بر اساس طرح مصوب ملاک عمل صورت پذیرد.
با توجه به ضوابط اعلام‌شده در این مصوبه و شروط تعیین شده برای ساخت مسکن دولتی کم‌‌تراکم در قالب طرح نهضت ملی مسکن، به نظر می‌‌رسد عمده این واحدها در شهرهای کوچک قابلیت احداث خواهد داشت. چرا که به دلیل کمبود زمین در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ، تراکم ساختمانی در پهنه‌های تراکمی این شهرها، بیش از یک و دو طبقه است.
اما براساس این مصوبه، در شهرهایی که ضوابط شهرسازی بر مبنای ساخت واحدهای مسکونی یک و دو طبقه قرار دارد و محدودیت زمین دولتی وجود ندارد، ساخت مسکن کم‌‌تراکم در دستور کار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر در این مصوبه یکی از مهم‌ترین شروط برای ساخت مسکن کم‌‌تراکم، فراهم بودن امکانات و زیرساخت‌های شهری عنوان شده است.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری