امروز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

ترکیه: میدان جنگ تعیین کننده درگیری روسیه-اوکراین نیست

کد خبر: 145658
زمان انتشار: ۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۳ قبل از ظهر -
7 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: روسیه و اوکراین به ناچار باید پشت میز مذاکره برای حل مناقشه جاری بنشینند. اقدام نظامی نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و فقط خصومت ها را طولانی می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از آرتی، وزیر امور خارجه ترکیه در نشستی در دانشگاه بیلکنت در آنکارا نسبت به «خطر جنگی که می‌تواند دهه‌ها طول بکشد» هشدار داد و گفت: «به هر طریقی، این جنگ بر سر میز [مذاکره] پایان خواهد یافت. ما فکر نمی‌کنیم که این رویارویی از طریق دستاوردهای نظامی در زمین به پایان برسد.»
به گفته چاووش اوغلو، روسیه و اوکراین در جریان مذاکرات در استانبول در بهار قبل از «دور شدن» از میز مذاکره «به آتش بس» بسیار نزدیک بودند.
از زمان مذاکرات در استانبول در اواخر ماه مارس، دو طرف برای مذاکره حاضر نشده‌اند. مسکو ابتدا نسبت به چشم انداز توافق صلح خوش بین بود، اما بعداً کی یف را به سوءاستفاده از مذاکرات متهم کرد. مسکو بارها آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کرده است، در حالی که کی یف سیگنال‌های متفاوتی ارسال کرده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پیشتر گفته بود که کشورش «درها» را بر روی چنین مذاکراتی نبسته است، بلکه مجموعه‌ای از شروط، از بازگرداندن سرزمین‌های مورد ادعای کی‌یف تا غرامت‌های مالی از مسکو را در نظر گرفته است. . چاووش اوغلو اذعان کرد که واقعیت از آن زمان «پیچیده‌تر» شده است و ترکیه همچنان باید تلاش کند تا راه‌حلی دیپلماتیک را ارائه دهد. چاووش اوغلو با بیان اینکه ترکیه نیاز به حفظ تعادل در این زمینه دارد، توضیح داد: «یک کشور ناتو بودن به این معنا نیست که ما نمی‌توانیم با روسیه یا سایر کشورها ملاقات داشته باشیم.»
وزیر امور خارجه ترکیه همچنین دوران مدرن را “عصر عدم قطعیت” خواند و افزود که “نظام تک قطبی” که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شروع به ظهور کرد، کوتاه مدت است. سیستم تک قطبی “به سرعت” به سمت چندقطبی شدن حرکت کرد.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری