امروز جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

نماینده روسیه: احتمالا آمریکا هدایت‌گر فعالیت روزافزون کردها در عراق و سوریه است

کد خبر: 145865
زمان انتشار: ۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴ قبل از ظهر -
12 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه صبح امروز (پنجشنبه) گفت، احتمال بازگشت ترکیه از تصمیم به انجام عملیات زمینی در سوریه وجود دارد.

به گزارش ایسنا، الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در سوریه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت، به رغم عدم تاکید ترکیه مبنی بر انجام عملیات زمینی، احتمال بازگشت از این تصمیم وجود دارد و این موضوع تا حد زیادی به رفتارهای تشکیلات مستقر در شمال شرقی سوریه، اقدامات جدید احتمالی و حملات تروریستی وابسته است.
وی گفت: ما از طریق وزارتخانه‌های خود در تماس بسیار نزدیک هستیم و تلاش می‌کنیم همگان را در خصوص ضرورت امتناع از این گام‌ها متقاعد سازیم. امیدواریم به درخواست ما گوش فرا دهند؛ زیرا هیچ کس خواهان تشدید تنش نیست نه تنها در منطقه شمال شرق سوریه بلکه در همه مناطق.
وی بر آمادگی مسکو برای فراهم نمودن بستری جهت دیدار بشار اسد و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور سوریه و ترکیه در صورت وجود تمایل مشترک میان طرفین تاکید کرد و گفت، چنین نشستی مهم است اما باید به شکل صحیح برای آن آماده سازی صورت گیرد و شرایط مشخصی فراهم شود.
لاورنتیف گفت، نتایج این نشست باید “سیگنال صحیحی” به همه طرف‌های درگیری ارسال کند تا در حل و فصل اوضاع سوریه سهیم باشد.
وی همچنین تاکید کرد: بعد از الحاق مناطق جدیدی به روسیه نیازی به انتقال نیروها از سوریه به منطقه عملیات در اوکراین نیست. زیرا ما تیم نظامی محدودی در سوریه داریم که مستقیما در درگیری‌ها شرکت نمی‌کند.
لاورنتیف ادامه داد: نیروهای روسیه در سوریه به یگان‌های سوریه کمک‌ها و حمایت‌های مستشاری ارائه می‌کنند و گاهی از سوی نیروی هوایی روسیه پشتیبانی می‌شوند.وی گفت، این احتمال وجود دارد که آمریکا هدایت کننده فعالیت رو به افزایش کردها در سوریه و عراق باشد.
لاورنتیف ادامه داد: واقعیت این است که اوضاع اخیرا نه تنها در شمال شرق سوریه بلکه در کردستان عراق بدتر شده است. ما معتقدیم باید دلیلی برای این امر وجود داشته باشد.
نماینده روسیه در سوریه گفت، افزایش فعالیت کردها به دلیلی است و چه‌بسا فرمانده باتجربه‌ای پشت آن باشد.می‌توان بدون هیچ ابهامی گفت که احتمالا آمریکا در پشت این قضیه ایستاده است.
لاورنتیف همچنین گفت، نیازی به بازبینی توافقات با ترکیه در خصوص سوریه وجود ندارد و این توافقات به قوت خود باقی است.
وی تصریح کرد، روسیه معتقد است روسای سرویس‌های اطلاعات ترکیه و سوریه باید تماس‌ها را به رغم شدت یافتن اوضاع ادامه دهند. آنکارا و دمشق می‌توانند بسیاری از مسائل را از طریق تماس مستقیم با یکدیگر حل و فصل کنند.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری