امروز جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

نگاهی به شاخص کل بورس در هفته ای که گذشت

کد خبر: 145806
زمان انتشار: ۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳ قبل از ظهر -
10 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


اقتصاد۲۴- بازار سرمایه در این هفته با نوسان منفی ۳ هزار واحدی مواجه شد و از یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد در ابتدای هفته به یک میلیون و ۴۱۰ هزار واحد در انتهای هفته رسید.
معاملات روز شنبه؛ سقوط ۲۰ هزار واحدی شاخص کل بورس / اغتشاشات چهارشنبه و هیجان منفی
شاخص کل بورس در انتهای معاملات روز شنبه با ریزش ۲۰ هزار و ۴۲۰ واحدی به جایگاه یک میلیون و ۳۹۳ هزار واحدی رسیده و حمایت بسیار مهم یک میلیون و ۴۰۰ را از دست داد.نماد‌های فولاد، شبندر، شستا، شتران، شپدیس بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل از خود بر جای گذاشتند، با افزایش ریسک‌ها و اغتشاشات در چهارشنبه هفته گذشته بورس در معاملات امروز هیجانی رفتار کرده و امروز بیش از ۲۰ هزار واحد سقوط کرد.در پایان معاملات امروز ۳۸۱ نماد منفی، ۵۶ نماد صف فروش، ۱۳۶ نماد مثبت و ۵۶ نماد صف خرید بودند، ارزش معاملات خرد نسبت به چهارشنبه افزایشی بوده و به محدوده ۳،۵۰۰ میلیارد تومان رسید، البته نسبت به دو هفته به شدت صعودی بازار سرمایه روند کاهشی و نوسانی را نشان می‌دهد.
معاملات روز یکشنبه؛ بازگشت امید به بورس / حمایت‌ها برای صعود حفظ شد
شاخص کل بورس در انتهای معاملات امروز با رشد ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحدی توانست جایگاه یک میلیون و ۴۰۰ هزار را پس گرفته و به شاخص یک میلیون و ۴۰۴ هزار واحد برسد، در معاملات امروز نماد‌های متوسط و کوچک وضعیت بهتری نسبت به شاخص ساز‌ها داشتند، همچون روز‌های گذشته نماد‌های فولاد، فملی، شتران، خساپا، خودرو، شبندر و شپنا بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشته و نماد‌های کالا، خگستر و خساپا از پرتراکنش‌های بازار امروز بودند.ارزش معاملات خرد ۳،۵۳۵ میلیارد تومان بوده، ۳۵۴ نماد مثبت، ۷۳ نماد مثبت، ۱۵۳ نماد منفی و ۲۹ نماد صف فروش بودند، برآیند ورود و خروج پول هوشمند به میزان مثبت ۲۶۰ میلیارد تومان بوده که نشان از بازگشت امید به بازار سرمایه در روز یکشنبه است.
معاملات روز دوشنبه؛ رشد بورس در روز خاکستری بازار سرمایه
شاخص کل در پایان معاملات امروز با رشد ۴۴۳۷ واحدی به جایگاه یک میلیون و ۴۰۹ هزار واحد رسید، نماد‌های خودرو، ومعادن، شستا و وبانک بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشته و نماد‌های کالا، خگستر و خساپا نماد‌های پرتراکنش بازار بودند.ارزش معاملات خرد بورس به ۳،۶۵۹ میلیارد تومان رسیده و ۶۷ نماد در صف خرید به ارزش ۱۳۷ میلیارد تومان و ۲۹ نماد در وضعیت صف فروش به ارزش ۱۸۶ میلیارد تومان بودند. برآیند ورود پول هوشمند امروز بیش از ۴ هزار میلیارد تومان بود.
بازار امروز به علت تغییرات مدیریتی در رأس آن به صورت خاکستری بوده و با خبر‌های عجیبی درباره تغییر ریاست سازمان بورس همراه شد.
بیشتر بخوانید: پیش بینی بورس شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱/ کدام نماد‌های بورسی را بخریم؟
معاملات روز سه شنبه؛ ریزش ۹۳۹ واحدی شاخص کل بورس در روز رشد ۱۰۰۰و احدی شاخص هم وزن
شاخص کل امروز با ریزش ۹۳۹ واحدی در جایگاه یک میلیون و ۴۰۷ هزار واحد قرار گرفت، شاخص هم وزن، اما رشد ۱۰۰۰ واحدی را تجربه کرد، ارزش معاملات خرد در معاملات امروز به ۳،۲۲۸ میلیارد تومان رسید، برای دومین روز برآیند ورود و خروج پول هوشمند مثبت بوده و به مثبت ۱۴۰ میلیارد تومان رسید، در معاملات امروز ۲۸۸ نماد مثبت، ۶۰ نماد صف خرید، ۲۵۵ نماد منفی و ۲۶ نماد صف فروش بودند.
معاملات روز چهارشنبه؛ جابجایی لیدر‌های بورس از خودرویی به بانکی
شاخص کل در انتهای معاملات امروز با رشد ۲۵۳۳ واحدی به جایگاه یک میلیون و ۴۱۰ هزار واحد رسید، اما نکته‌ای که در معاملات امروز مهم بوده، جابجایی تاثیرگذاران مثبت بر شاخص کل است که بعد از مدت‌ها نماد‌هایی از گروه بانکی بیشترین تأثیر را بر معاملات گذاشتند.نماد‌های وبانک، وبملت، حکشتی، وتجارت بیشترین تأثیر مثبت و نماد فولاد بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس از خود بر جای گذاشتند. خودرویی‌ها نیز در معاملات امروز منفی بودند و تأثیر منفی بر شاخص کل از خود بر جای گذاشتند.ارزش معاملات خرد ۳،۱۵۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به دیروز با کاهش مواجه شده، اما این کاهش قدری طبیعی بود، زیرا تاثیرگذاران بازار امروز، نماد‌های متوسط و کوچک بازار سرمایه بودند، نکته منفی معاملات امروز منفی شدن برآیند ورود و خروج پول هوشمند بوده که به منفی ۱۸۴ میلیارد تومان رسید. در پایان معاملات امروز ۲۷۴ نماد مثبت و ۲۷۳ نماد منفی، ۵۷ نماد صف خرید، ۲۳ نماد صف فروش بودند.
بورس برای صعود کف‌سازی کرد؟
بورس در یک هفته اخیر در ابتدای هفته یک ریزش سهمگین و سخت ۲۰ هزار واحدی را انجام داده و به یک باره حمایت یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را از دست داده و همه فعالان بازار سرمایه را به ادامه نوسان مطمئن کرد، اما یک باره در روز بعد توانست با رشد ۱۱ هزار واحدی بخشی از آن ریزش را جبران کرده و امید‌ها برای صعود باقی بماند، رفت و برگشت مجید عشقی رئیس سازمان بورس نیز تأثیر چندانی بر شاخص کل نداشته و شاخص روند خود را ادامه داد.طبق بررسی‌ها اگر شاخص بتواند با تکیه بر نماد‌های بانکی و سایر نماد‌هایی که تا به امروز بازدهی چندانی نداشته‌اند در هفته آتی راه خود را ادامه دهد باید به این برآیند رسید که شاخص کل توانسته کف سازی را برای صعود انجام داده، مدتی (هرچند کوتاه) در این ناحیه نوسان کند و با گذر از مقاومت یک میلیون و ۴۲۵ هزار واحد دوباره صعودی شود.
منبع: قدس آنلاینSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری