امروز دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

واکنش کرملین به دیدار اردوغان و بشار اسد در روسیه

کد خبر: 145693
زمان انتشار: ۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۶ قبل از ظهر -
14 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، نهاد ریاست جمهوری روسیه هرگونه توافق درخصوص دیدار رؤسای جمهور سوریه و ترکیه در این کشور را تکذیب کرد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری روسیه هرگونه توافق درخصوص دیدار بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در روسیه را تکذیب کرد.
این در حالی است که الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه روز چهارشنبه پس از نوزدهمین نشست بین المللی آستانه درباره سوریه گفته بود: به نظر روسیه دیدار بین رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و بشار اسد، همتای سوری او می‌تواند در مسکو برگزار شود.
این مقام روسی در پاسخ به این سوال که آیا امکان برگزاری دیداری بین رهبران دو کشور سوریه و ترکیه در روسیه وجود دارد یا خیر، اعلام کرده بود: همیشه امکان وجود دارد. ما همیشه از برگزاری چنین نشستی حمایت کرده و حتی پیش از این نیز احتمال برگزاری چنین نشستی را در نظر گرفته بودیم. فکر می‌کنیم که چنین نشستی احتمالاً در مجموع مفید و نمادین خواهد بود و در آینده نیز در این راستا تلاش خواهیم کرد.
این موضع گیری های مقامات روسی پس از آن صورت می‌گیرد که «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه به موضع گیری درباره روابط میان سوریه و ترکیه پرداخت و از امکان دیدار خود با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه خبر داد.
وی گفت که ما در نهایت در این خصوص گام‌هایی اتخاذ خواهیم کرد. اردوغان در گفتگو با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه وجود دارد، گفت: «ممکن است با اسد دیدار کنم، دشمنی دائمی در سیاست وجود ندارد، در نهایت گام‌هایی را اتخاذ خواهیم کرد.»
این درحالی است که چندی قبل روزنامه «الوطن» سوریه به نقل از منابع نزدیک به دولت ترکیه گزارش داده بود که آنکارا در تلاش است تا سوریه را تشویق کند تا درهای خود را از طریق «عادی‌سازی اقتصادی» به روی ترکیه باز کند.
پیش از این «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه تصریح کرده بود که کشورش اکنون در حال مذاکره با ترکیه در خصوص عادی‌سازی روابط میان دمشق و آنکارا نیست و هیچ تماسی در سطح وزرای خارجه دو کشور ترکیه و سوریه انجام نشده است.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری