امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

جنون طلا و حمله همه‌جانبه کشورها به دلار آمریکا

کد خبر: 148637
زمان انتشار: ۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۴ قبل از ظهر -
13 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

به گزارش تحریریه، استراتژیست ها به روزنامه ژاپنی «Nikkei Asia» اعلام کردند پس از مسدود شدن دارایی های روسیه در خارج از کشور تحت تحریم ها در سال جاری، بانک های مرکزی در سراسر جهان خرید طلای خود را افزایش داده اند.
طبق گزارش ها، حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از ذخایر خارجی روسیه و میلیاردها دلار ثروت افراد و شرکت های نزدیک به مسکو توسط ایالات متحده و متحدانش مسدود شده و کرملین بارها این اقدام غربی ها را سرقت خوانده است.
بر اساس داده های منتشر شده در گزارش نوامبر شورای جهانی طلا، خرید طلا توسط موسسات مالی به ویژه بانک های مرکزی در دوره جولای تا سپتامبر بیش از چهار برابر شد و در مجموع به ۳۹۹.۳ تن رسید.
این رقم ادر سه ماهه قبل ۱۸۶ تن ثبت شد اما در سه ماهه نخست سال جاری حدود ۸۷.۷ تن بود که همین امر افزایش چشمگیری را نشان می دهد. در همین حال، میزان خرید طلا در کل سال تا به امروز از هر سال کاملی از سال ۱۹۶۷ بیشتر بوده است.

«اِمن یورومازو» اقتصاددان ترکیه ای مستقر در ژاپن اعتقاد دارد که کشورهای ضدغربی مشتاق اند ذخایر طلای خود را افزایش دهند.زیرا پس از اینکه کشورها دیدند که چگونه دارایی های روسیه در خارج از این کشور به عنوان بخشی از تحریم ها مسدود شد به این فکر افتاده اند که سرمایه خود را به طلا تبدیل کنند.
بانک های مرکزی ترکیه، ازبکستان و هند پیشتر اعلام کرده بودند که به ترتیب ۳۱.۲ تن، ۲۶.۱ تن و ۱۷.۵ تن طلا خریده اند. در حال حاضر مشخص نیست که کدام کشورها مابقی کل ۳۰۰ تن را خریداری کرده اند.
به گفته «کویچیرو کامی»، تحلیلگر مالی و فلزات گرانبها، باید انتظار داشت که این خریدها به صورت ناشناس صورت بگیرد اما بخش بزرگی از این خریدها هنوز نامشخص است.
«ایتسو توشیما» تحلیلگر بازار و مدیر سابق شورای جهانی طلا در ژاپن گفته است: چین احتمالاً مقدار قابل توجهی طلا از روسیه خریداری کرده است.
وی افزود که بانک خلق چین احتمالاً بخشی از ذخایر طلای بانک مرکزی روسیه را خریداری کرده است.

این تحلیلگر خاطرنشان کرد که این یک رفتار معمولی از سوی تنظیم کننده پولی چین است که هیچ اطلاعاتی را در مورد خرید طلای خود از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ فاش نکرد. وی عنوان داشت که چین ذخایر خود را ۶۰۰ تن افزایش داده است. بانک خلق چین از سال ۲۰۱۹ تاکنون هیچ گزارش جدیدی در مورد خرید طلا منتشر نکرده است.
جنون خرید طلا به عنوان بخشی از تلاش‌های جدید بانک‌های مرکزی برای محافظت از دارایی‌های خود صورت می گیرد تا سرمایه های کشورها کمتر در معرض دلار آمریکا و تحریم غرب قرار بگیرد.
در هر صورت چین یک نیروی مسلط در روند فعلی دلارزدایی بوده است. بر اساس داده های وزارت خزانه داری ایالات متحده، این کشور ۱۲۱.۲ میلیارد دلار اوراق قرضه ایالات متحده را بین ماه های مارس و اکتبر فروخته است.
پایان/Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری