امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

مهمترین اخبار مجلس در هفته‌ای که گذشت

کد خبر: 154997
زمان انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰ قبل از ظهر -
15 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


«تلاش نمایندگان برای تعطیلی که به ثمر نرسید» و «اعمال افزایش حقوق کارکنان از آذرماه» مهمترین خبرهایی بودند که دومین هفته آذرماه ۱۴۰۱ از پارلمان ایران مخابره شدند.

به گزارش ایسنا، این خبر مروری بر مهمترین خبرهایی است که از سوی نمایندگان مجلس طی روزهای ابتدایی آذرماه ۱۴۰۱ مطرح شده است:
مهمترین خبر هفته گذشته مجلس هم از حواشی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر بی نصیب نماند و بر این اساس سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس از احتمال تعطیلی چهارشنبه (۹ آذرماه) در صورت پیروزی و صعود تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خبر داد.

سید نظام موسوی در حاشیه جلسه علنی روز سه‌شنبه(۸ آذرماه) مجلس گفت: ما امیدواریم و دعا می‌کنیم که تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران بتواند بازی مقابل آمریکا را با نشاط و قدرت ببرد و مثل بازی قبل با نشاط و اقتدار پیروز شوند.
همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در نامه ای به رییس جمهوری خواستار شدند که در صورت پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در بازی مقابل تیم ملی فوتبال آمریکا در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، فردا تعطیل عمومی اعلام شود.
خبر مهم بعدی مجلس را مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که دولت برای اعمال افزایش حقوق کارکنان از آذرماه به همراه پرداخت معوقات مهر و آبان قول داده است و کمیسیون اجتماعی این موضوع را پیگیری می‌کند.
وی گفت: استدلال دولت برای اجرا نشدن قانون افزایش حقوق کارکنان در آبان ماه این بود که دستگاه‌های اجرایی اطلاعات خود را ثبت نکرده‌اند حال اینکه دولت از ابتدای سال به کامل بودن سامانه مربوطه اشاره داشت.
خبر پربازدید بعدی مجلس باز هم به مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ مربوط می شد که سیدکاظم موسوی نماینده اردبیل در تذکری شفاهی خطاب به بازیکنان تیم ملی گفت: سرود ملی را محکم بخوانید و بدانید پیروزی برای شماست.
عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح جلسه کمیسیون عمران از بحث و بررسی پیرامون جزییات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و تصویب آن در نشست این کمیسیون خبر داد.
شیوا قاسمی پور عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس هم از تصویب کلیات طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور خبر داد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی د در جلسه علنی روز چهارشنبه(۹ آذرماه) در مصوبه ای سازوکار و تمهیداتی برای اسقاط خودرو تعیین و لایحه اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو را تصویب کردند.
ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی هم گفت که ایجاد امنیت شغلی و حذف امضاهای طلایی از اهداف طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت است و رئیس مجلس تاکید دارند تا قبل از بررسی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس، نشست مشترکی بین مجلس و رئیس سازمان امور استخدامی تشکیل شود که انتظار می‌رود به زودی این جلسه برگزار و این طرح در صحن مجلس بررسی شود.

همچنین علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از ورود این کمیسیون به موضوع وارونگی هوا و راهکارهای مقابله با آن پیش از شروع فصل سرما و پدیده ریزگردها خبر داد.
وی در توضیح جلسه روز ۷ آذرماه کمیسیون اصل ۹۰ با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونان این سازمان گفت: موضوع وارونگی هوا و راهکارهای مقابله با آن پیش از شروع فصل سرما و پدیده ریزگردها، پروژه‌های فاقد مجوزهای زیست محیطی، برنامه‌های این سازمان برای حفاظت از حیات وحش و تنوع زیستی و اجرای ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع عوارض سبز از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.
غلامرضا شریعتی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد مجلس یازدهم در آستانه ۱۰ آذرماه روز مجلس، گفت: قانون جهش تولید مسکن یکی از گام های مثبت مجلس یازدهم در جهت پاسخگویی به نیاز جامعه به ویژه جوانان بود اما امروز مجلس از روند کندی اجرای این قانون گله مند است.
سید نظام موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به جلسه مشترک قوای مقننه و قضائیه گفت: در این جلسه رئیس قوه قضاییه تاکید کرد که قوه قضائیه به صورت جدی به همه ابعاد حوادث و اغتشاشات اخیر ورود کرده و ملاک برایش قانون است.
موسوی اطاله دادرسی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، جرم انگاری، مسائل حقوقی فی‌مابین دو قوه، ارتباط و تعامل نمایندگان با مسئولان قضایی در سطح عالی و استان‌ها، اغتشاشات اخیر و پیگیری موضوعات مرتبط با آن را از جمله مواردی مطرح کرد که نمایندگان به آن اشاره داشتند.
محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر لزوم اصلاح آیین‌نامه واردات خودرو اظهار کرد: آیین‌نامه واردات خودرو هدف اصلی واردات یعنی کاهش قیمت و افزایش کیفیت را محقق نمی‌کند.
وی با اشاره به آیین‌نامه واردات خودرو گفت: هدف از این‌که به دولت اجازه واردات خودرو داده شد، تنظیم بازار بود یعنی کمک شود که نیاز بازار به دلیل کاهش تولید خودرو برطرف شده و در عین حال قیمت خودرو هم کم شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه(۶ آذرماه)نیز سازمان تامین اجتماعی را مکلف کردند تا کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر احداث و یا افزایش زیربنای ساختمان، تجدیدبنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب آنها را بیمه کند.
نمایندگان مجلس همچنین گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی در مورد طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی را بررسی کرده و در نهایت آن را به تصویب رساندند.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری