امروز سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

صدور کیفرخواست ۷ متهم امنیتی/توصیه‌های قضایی/صدور قرار توقف اجرای حکم محمد قبادلو

کد خبر: 224850
زمان انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰ قبل از ظهر -
6 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


صدور قرار توقف اجرای حکم محمد قبادلو، تشکیل پرونده درباره تعرض به فوتبالیست‌ها در مشهد، صدور کیفرخواست ۷ متهم امنیتی در شیراز، حمله به سفارت آذربایجان در تهران و گره‌گشایی از پرونده کثیرالشاکی رامک خودرو از جمله اخبار حقوقی هفته گذشته بود.
مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می‌خوانید:

توصیه‌های تخصصی محسنی‌اژه‌ای به مسئولان ستادی قوه‌قضاییه

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه گفت:باید از نقد سازنده استقبال کنیم و هیچگونه نگرانی نسبت به انتقاد نداشته باشیم؛ چنانچه فردی دلسوزانه و خیرخواهانه نسبت به شخص ما یا دستگاه ما، نقد صحیحی را وارد آورد، باید از آن نقد استقبال کنیم.

رییس قوه قضاییه گفت: باید در عمل ثابت کنیم که نظام جمهوری اسلامی با توجه به تجربیاتی که آموخته دنیا و آخرت، امنیت و سلامت و عزت و کرامت مردم را بیش از گذشته حفظ می‌کند.

تشکیل پرونده درباره تعرض به فوتبالیست‌ها در مشهد

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره موضوع مطرح شده در روزهای اخیر مبنی بر تجاوز به ۱۵ نوجوان در ورزشگاه فوتبال در مشهد گفت: در این رابطه شکایتی صورت گرفته است و این پرونده به دادسرای انقلاب مشهد ارجاع شده است و پرونده در مرحله تحقیق است. اخباری در خصوص تعرض مطرح شد ولی در  درخواست خانواده تعدادی از بازیکنان مطالبی بوده که ۶ نفر از خانواده ها آن را امضا کردند و مطالبی در خصوص تغییر رفتار دانش اموز  خود مطرح کردند که به  دادسرای مشهد ارسال شده و پرونده قضایی نسبت به صحت و سقم تشکیل و به شعبه ۲۰۸ بازپرسی دادسرای مشهد ارجاع شده است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: از آنجا که موضوع مطرح شده امنیت روانی را مختل می کند، تحقیقات تا این مرحله به این صورت بوده که  اختلافی در مجموعه فیمابین مسئولین ذی ربط و تعدادی از والدین براساس شرایط بوده است و  مطالبی را علیه مربی مطرح کردند و ۶ امضا داشته است و این مکاتبه تقدیم رییس اداره ورزش مشهد شده است و والدین گلایه کردند که رفتار دانش اموزان ما تغییر کرده و به درس توجه ندارند و به هیچ وجه در نکات گفته شده نسبت به تجاوز و تعرض جنسی اشاره ای نشده است. هیچ یک از والدین مدعی تجاوز به فرزندانشان نشدند و در حال بررسی هستیم که  انگیزه انتشار چنین خبری چیست؟  مستندی از شکایت در این زمینه نبوده است. چطور در فضای مجازی مطرح و با ابروی افراد بازی می کنند. مربی تیم  هم شکایتی را با عنوان نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی علیه دو نفر از خبرنگاران مطرح کرده وموضوع بررسی می شود.

قرار توقف اجرای حکم محمد قبادلو صادر شد

امیر هاشمی مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور از صدور قرار توقف اجرای حکم محمد قبادلو- از دستگیرشدگان ناآرامی‌های اخیر کشور- خبر داد.

کیفرخواست ۷ متهم امنیتی در شیراز صادر شد

چهارم آبان‌ماه امسال و همزمان با اقدام تروریستی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، پاسداران گمنام امام زمان(عج) یک بسته انفجاری دست‌ساز در بلوار شریعتی (معالی‌آباد) شیراز از یکی از متهمان پرونده کشف و سپس خنثی کردند. در ادامه و پس از تحقیقات اولیه نیز ۶ متهم دیگر این پرونده  به اتهام دست داشتن در این اقدام ضدامنیتی بازداشت شدند.

 انتشار احکام محکومیت های قطعی درباره پولشویی در وبگاه مجتمع جرایم اقتصادی فعال است 

محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در نشست خبری  درباره مبارزه با پولشویی  گفت:  سامانه انتشار محکومیت های قضایی پولشویی در گذشته توسط مرکز آمار فعال شده است و انتشار احکام محکومیت های قطعی صادر شده  در خصوص پولشویی در  وبگاه مجتمع تخصصی رسیدگی  به جرایم  اقتصادی به صورت عمومی فعال است و احکام صادر شده به صورت عمومی قابل رویت است.

آخرین اخبار دادستانی تهران

علی صالحی دادستان تهران گفت: ساختمان‌های ناایمن در تهران مانند بمب ساعتی عمل می‌کنند و مسئولیت نهادهای متولی در حل مشکلات این مسأله کاملا مشخص است.

با دستور دادستانی تهران ۵۴ واحد تجاری به مساحت ۴۳۰۰ متر مربع در مرحله هفتم طرح قلع و قمع بناهای غیرمجاز در محله خلازیر تهران، با دستور و نظارت این دادستانی تخریب شد.

دادستان تهران با اشاره به متهمان به قتل شهید آرمان علی وردی گفت که کیفرخواست آنها برای صدور رأی به دادگاه ارسال شده است.

گره‌گشایی از پرونده کثیرالشاکی رامک خودرو

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران از پرداخت ۴۴ میلیارد تومان به شکات و مالباختگان پرونده کثیرالشاکی موسوم به «رامک‌خودرو» خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین از وصول بدهی مالیاتی یک شرکت تجاری به ملبغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان با اقدامات قضایی خبر داد.

انگیزه فرد مهاجم به سفارت آذربایجان در تهران از زبان «قاضی شهریاری»

در پی حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران در هفته گذشته قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران بلافاصله با حضور در صحنه نسبت به پیگیری حادثه رخ داده حاضر شد و گفت: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این فرد با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.

در اظهارات اولیه متهم حادثه آمده که همسرش فروردین ماه امسال به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران مراجعه کرده و از آن پس به منزل مراجعه نکرده است. با مراجعات متعدد متهم به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و عدم دریافت پاسخ مناسب از سوی مسئولان سفارت، متهم سرانجام تصمیم به حمله به سفارت می‌گیرد. بررسی سوابق متهم نشان می‌دهد متهم در ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ شکایتی را مبنی بر مفقودی همسرش در ارومیه ثبت کرده است. همسر او اهل باکو بوده است.

هفته گذشته فردی مسلح با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان حمله کرد و در پی این اقدام یک نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

آخرین اخبار از شورای نگهبان

هادی طحان نظیف در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه بودجه نقشه راه کشور در یک سال آینده است و از جهات انضباط مالی و اولویت بندی اهمیت دارد، گفت: ما باید برای اظهارنظر نسبت به بودجه بررسی های مختلفی انجام دهیم و در صورت لزوم نظرات نخبگان و کارشناسان دولت و مجلس را اخذ کنیم تا بتوانیم نسبت به عدم مغایرت با شرع و قانون اساسی اعلام نظر نماییم. اینکه بودجه به ابتدای سال آینده برسد، مهم است چرا که اجرای قانون بودجه از ابتدای هر سال آغاز می شود و در انتهای هر سال به اتمام می رسد؛ لذا شورای نگهبان معمولاً در ادوار مختلف این همکاری را داشته است که به نحوی اظهارنظر کند تا بودجه هر سال از ابتدای سال جدید لازم الاجرا و مبنای عمل باشد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از تایید لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای خبر داد.

 طحان نظیف همچنین در توییتی اهانت به قرآن در چند کشور اروپایی را محکوم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: شورای نگهبان از اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مبتنی بر سیاست‌های کلی انتخابات استقبال می‌کند.

تعقیب پمپئو و ترامپ‌ به اتهام ترور مقامات رسمی ایران و عراق ادامه دارد

عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان اعلام کرد که تعقیب پمپئو و ترامپ به اتهام ترور مقامات رسمی ایران و عراق تا اجرای عدالت ادامه دارد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین درباره مصوبه مولدسازی گفت: مصوبه مولدسازی از جهت مبنای قانونی فاقد ایراد اما نظارت بر عملکرد مسئولین امری بدیهی است.

توضیح دیوان عدالت اداری درباره محکومیت وزیر آموزش و پرورش به انفصال از خدمت

دیوان عدالت اداری درباره رای صادره از سوی یکی از شعب این مرجع مبنی بر انفصال از خدمت وزیر آموزش و پرورش توضیحاتی ارائه و اعلام کرد: ذکر این نکته ضرورت دارد که اقدامات مذکور جملگی در حدود اختیاراتی است که قانون به دیوان عدالت اداری اعطا کرده است، اما بدیهی است این رای غیر قطعی بوده و حسب اطلاع واصل شده نسبت به رای مذکور درخواست تجدیدنظرخواهی شده است.

درخصوص ادعای مطرح شده در باب اجرای رای قطعی دیوان در سال های پیشین، بررسی صحت و سقم این موضوع امری دارای ماهیت قضایی است که تشخیص و احراز آن با مقامات قضایی رسیدگی کننده به پرونده است.

از قاضی صلواتی تقدیر شد

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اهدای لوح تقدیر از زحمات و مجاهدت های ارزشمند قاضی ابوالقاسم صلواتی تقدیر و تشکر کرد.

تاکید غریب آبادی بر تسریع در روند تکمیل پرونده ترور سردار سلیمانی

کاظم غریب آبادی معاون بین الملل قوه قضائیه در آستانه صدور کیفرخواست پرونده ترور سردارسلیمانی و ابو مهدی المهندس، خواستار سرعت بخشیدن به روند تکمیل این پرونده شد.

حساب کریم باقری بر اساس قانون بسته شده است

میزان نوشت: کریم باقری عضو پیشین تیم ملی فوتبال ایران شماره حسابی را برای دریافت کمک‌های مردمی در اینستاگرام معرفی کرده بود اما حساب او مسدود شد.

انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری