امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

انتقاد تند روسیه از استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا در دیگر کشورها

کد خبر: 282936
زمان انتشار: ۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۹ قبل از ظهر -
16 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، روسیه از عدم خروج تسلیحات هسته‌ای آمریکا از سایر کشورها به شدت انتقاد کرد. در همین ارتباط نیز «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: «واشنگتن تمام درخواست‌های مسکو برای خروج تسلیحات هسته‌ای آمریکا از خارج از این کشور را نادیده گرفته و چنین درخواستی را رد می‌کند.»
وی افزود: «در تمام این سال‌ها، روسیه حداکثر خویشتنداری را به کار گرفته است. ما تلاش‌هایی در دهه ۱۹۹۰ برای بازگرداندن همه سلاح‌های هسته‌ای کشورهای شوروی سابق به روسیه و تبدیل آنها به وضعیت غیر مستقر انجام دادیم، ما همواره بر لزوم خروج تمامی تسلیحات هسته‌ای آمریکا از خارج از کشور و توقف مشارکت کشورهای غیرهسته‌ای در رزمایش‌ها برای استقرار آنها تاکید کرده‌ایم.»
پیش از این نیز، دیمیتری پولیانسکی معاونت هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل اعلام کرده بود که آمریکا باید تسلیحات هسته‌ای خود را از کشورهای غیرهسته‌ای خارج کرده و آنها را به خاک خود باز گرداند. به گفته وی اینکه آمریکا تسلیحات هسته‌ای غیر راهبردی خود را در خاک کشورهای اروپایی غیر هسته‌ای نگهداری می‌کند، نقض ان پی تی تلقی می‌شود.
وی همچنین به پیمان هسته‌ای آکوس که آمریکا و انگلیس را متعهد به تحویل زیردریایی هسته‌ای به استرالیا به عنوان یک کشور غیر هسته‌ای می‌کند تاخت و آن را مایه آغاز دور جدیدی از رقابت‌های تسلیحاتی تلقی کرد. پولیانسکی همچنین از آمریکا خواسته بود تا از استقرار موشک‌های زمین پایه و موشک‌های کوتاه برد در اروپا و منطقه آسیا-پاسیفیک صرف نظر کند.
وی هشدار داد که روسیه به معاهده منع استقرار موشک‌های زمین پایه متعهد است اما آینده این معاهده به میزان تجمع نیروهای بیگانه در مرزهای غربی روسیه و واگذاری تسلیحات ناتو به دولت کی‌یف بستگی دارد.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری