امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

پدر و پسر مقابل دوربین طرفداری؛ اردلان آشتیانی: زمانی به من خوش می گذرد که حال مردم کشورم خوب باشد!

کد خبر: 283005
زمان انتشار: ۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۱ قبل از ظهر -
14 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

مهدی حدادپور به عید دیدنی اردلان آشتیانی و خانواده اش رفت.

به گزارش طرفداری، در حالی که بیش از نیمی از تعطیلات نوروز سپری شده است، مهدی حدادپور به همراه علیرضا ابراهیمی و علیرضا منوچهری به خانه اردلان آشتیانی رفتند تا در نوروز با او دیدار و گفتگویی داشته باشند.

در سال ۱۴۰۱ اردلان آشتیانی در رقابت های جام جهانی و لیگ برتر به عنوان کارشناس کنار رسانه طرفداری حضور داشت و هر هفته میز کارشناس رسانه طرفداری با حضور اردلان آشتیانی تقدیم تان شد.

البته در گفتگوی نوروزی رسانه طرفداری با اردلان آشتیانی، او تنها نبود و پسرش نامدار هم مقابل دوربین طرفداری قرار گرفت.

قرار است گفتگو با اردلان آشتیانی و پسرش نامدار در دو بخش تقدیم تان شود. پیشنهاد می کنیم در حال حاضر بخش اول را حتما تماشا کنید…

 

سلام به نام خدای خالق خوبی ها و زیبایی ها، در یکی دیگر از روزهای نوروز ۱۴۰۲ در خدمت شما هستیم. من مهدی حدادپور هستم و در یکی دیگر از برنامه های عید دیدنی آمده ایم خدمت یکی از کارشناسان درجه اول فوتبال ایران، کسی که در ماه های آخر سال ۱۴۰۱ مثل یک برادر خوب، دوست داشتی و دانا کنار مجموعه طرفداری بود. اردلان آشتیانی عزیز.

سلام، جا دارد نوروز ۱۴۰۲ را تبریک بگویم به همه مردم عزیز کشورم.

همانطور که همیشه درجه یک هستی و بوده ای می خواستم از طرف مجموعه طرفداری چیزی بگویم، از طرف سردبیرمان مهدی هژبری و سایر بچه ها، اولا یک تشکر خالص و از صمیم قلب داریم از تو که کنار ما بودی.

افتخاری  بود برای من.

این حس را داشتم که برنامه های میز کارشناس ما با حضور تو ارزش مضاعفی پیدا می کند. من سوالی دارم می خواهم خالصانه و صادقانه بگویی. تو در تلویزیون، رادیو و جاهای دیگر هستی من هرجا میزنم به عنوان کارشناس هستی، برنامه های سایت ما را چطور دیدی و چه نمره ای می دهی.

لطف خداست و خدا به ما نظر کرده و باعث شده مردم خوششان آید و اهالی فوتبال خوششان بیاید و حتی دوستان ما که هم بازی های مان بوده اند و پیشکسوتان خوششان آمده چون هم مطالعه دارم هم باید به نظر مخاطب احترام بگذارم. هر قدر من کار کنم و دقیق تر باشم و ریز شوم در مطالب فوتبال این باعث می شود احترام گذاشته باشم به نظر مخاطب، در مورد رسانه طرفداری هم در خیلی مواقع، آدم وقتی کارشناسی می کند باید اول دنبال منابع بازی برود و جزئیاتش را پیدا کند و من هم دنبال جزئیات هستم تا کلیات و به همین خاطر می آیم سایت طرفداری و استفاده می کنم و بچه ها هم دوستان عزیز من هستند و می دانم اشتباه نمی گویند خصوصا فوتبال خارجی، اول از سایت طرفداری سرچ می کنم بعد که قرار است صحبت کنم و آنالیز، ترکیب می کنم و صحبت می کنم.

روزهای تعطیلات خوش گذشته است؟

وقتی جلوی دوربین طرفداری می آیم باید صادقانه صحبت کنم، زمانی به من خوش می گذرد که حال مردم کشورم خوب باشد از لحاظ اقتصادی و به قول معروف نفسی می آید و می رود.

زنده باد، مردم هم با این شرایط سنت ها را حفظ می کنند. روزهای نوروز چطور بوده برای شما.

بد نبوده صادقانه صحبت کنم، روزهایی برای ما خوب است که مردم کشور از لحاظ اقتصادی شرایط خوبی داشته باشند و ما هم می گذرانیم مثل همه انشالله در آینده شرایط اقتصادی مردم بهتر شود و بتوانند روزهای خوبی را تجربه کنند.

انشالله اینطور شود و مردم خوشحال باشند. اردلان، اولین عیدی ای که گرفته ای استاد ابراهیم آشتیانی گذاشته داخل قنداقت دیگر. روحش شاد باشد، اولین عیدی ای که گرفته ای و خیلی به تو چسبیده چه چیزی و کِی بوده است.

واقعا می گویم، فکر می کنم پدرم باید به من داده باشد ولی الان حضور ذهن ندارم که کدام عیدی بیش از همه به من چسبیده ولی یک مدت بود که مقداری شیطون تر بودیم و ۱۰ – ۹ سالم بود، زمانی بود که زده بودیم به کار عیدی و می رفتیم این طرف و آن طرف و خانه های همه را زنگ می زدیم و سلام و علیک می کردیم و سریع عیدی می گرفتیم و یک پول مشتی جمع می کردیم و آن روز، روزی بود که عشق می کردیم یا مثلا در عروسی ها که پول می انداختند هوا دیگر من تمرکزم این بود که پول زمین نیوفتد. زمین هم ریخت کسی بیاید دستش قطع می شد. اینکه چسبیده باشد و به تو بدهند اینها که فایده ندارد، تو باید عیدی را بگیری.

یادت هم نمی آید چه چیزی دوست داشتی عیدی بگیری و نگرفتی.

من همیشه پول دوست داشتم، من عاشق پول بودم. مثلا کسی به من شکلات می داد ناراحت می شدم و به من برمی خورد و حس می کردم دارد به من بی احترامی می کند و شاید به فکر تلافی می رفتم. به فکر این بودم که بعدا جبران کنم با اذیت کردن.

یعنی خودت که الان پدر شده ای هم نقدی حساب می کنی؟

من سعی می کنم کسی که بچه دارد نیاید خونه مان و فقط عیدی بچه خودم را بدهم و کسی هم بیاید می گویم من شمال هستم و شمال هم کسی زنگ بزند می گوید تهرانم.

جدی یا شوخی.

جدا از شوخی اگر دست و بالم پول باشد سعی می کنم هر کس بغلم باشد را عیدی بدهم.

دوستان و همکاران بیایند از کنار اردلان رد شوند.

انشالله وضعم خوب باشد در خدمت هستم.

این پول در حساب و کارت می ریزی یا پول خشک می گیری لای قرآن می گذاری.

برای چه.

خانم و بچه ها.

بچه ام که کوچک است و می دهم به مادرش. یک زمین فوتبال هم در شهرک ولفجر و اگر دست و بالم پول باشد در توانم می دهم و لذت می برم از عیدی دادن.

نه می گویم به چه شکلی عیدی می دهی.

عیدی باید نقدی باشد یا کارت هدیه باید داد یا تراول. ولی خودم عیدی دهد به من فرقی نمی کند، پیامک را بیشتر دوست دارم.

این را گفتی و سخت است ولی خب این را بگویم، عیدی ای که بچگی گرفته باشی، ۵ تومانی و ۱۰ تومانی، مثلا یکی را به عنوان یادبود نگه داشته باشی.

نه.

هیچ چیزی نگه نداشته ای.

نه چیزی ندارم.

امسال اولین جایی که رفتی کجا بود؟

خانه مادرم. بعد از آن مادرخانمم، خانه عمه و عموهایم. همه گرفتار هستند و الان دید و بازدید ها کمتر شده و ۴ ۵ سال پیش سعی می کردیم تلفنی همه عید را تبریک بگوییم و الان شمه پیامکی که برای همه ارسال می کنند و خودشان را راحت می کنند و اگر آی مسیج هم باشد که دلیور شده باشد می فهمند دیده طرف مقابل ولی فکر می کنم همدیگر را ببینیم لذتی دیگر دارد.

دید و بازدید شما را هنوز پس نداده اند یعنی.

نه مشکلی که ما داریم این است که خانه مان پله زیاد دارد و اینها که سن شان بالاست و می خواهند بیاید، دو چهار راه اکسیژن باید بگذاریم وسط تا بیایند اکسیژن بگیرند و بعد برسند بالا. واقعا سخت شان است. حالا در مورد پله صحبت کنم شاید هم بی ربط باشد ولی جدی می گویم، الان کی روش همیشه از پله های فدراسیون می رفت بالا و سوار آسانسور نمی شد یا پله، خاطراتش را می خواندم می گفت خانه ای گرفته ام که آسانسور نداشته باشد و با پله بروم بالا. حالا اینها را نمی گویم تبلیغات بشود برای خانه ام که بفروشم، مستند باشد که اینها را داشته باشیم ولی پله داشتن خودش یک حسن است. امیدوارم مردم استفاده کنند.

این هم از مزایای پله در ادبیات فوتبال و بازدید و برنامه عید دیدنی ما. فیلم سینمایی دیدی که اسم پله در آن باشد؟

پله؟

پلّه.

نه.

پله با پلّه راه می رفت.

این را انشالله دخترهایشان بروند و سرمایه گذاری کنند و فیلمش را بسازند.

خیلی هم خوب. یادم است یک سال سیزده بدر بود، تو داشتی در تپه های داودیه تمرین می کردی.

با بچه ها یا تنهایی.

با چند تا از بچه ها.

پیش آمده اردویی در نوروز باشد؟

یک روز فکر میکنم آریهان آمده بود پرسپولیس و یک اردو گذاشت روز اول فروردین ۸۵.

ما کیش بودیم و ۱۶ فروردین هم با صباباتری بازی داشتیم. هیچوقت هم یادم نمی رود، من زمان علی آقا بازی می کردم و حداقل این بود که تعویضی مرا بازی می داد ولی زمانی که آریهان آمد فکر میکنم به او گفته بودند، یکسری لیست به او داده بودند و روزی که ما رفتیم کیش دیدم مرا پشت دروازه می گذارد و در کیش بودیم.

و خاطره خوبی نیست.

فردا روزش اتفاقی که افتاد بهروز رهبری فرد کتفش درد گرفت سر تمرین. یعنی ببینید در تمرین هم جزو ۲۲ نفر نگذاشت مرا و من که بازی می کردم زمان علی پروین را جزو ۲۲ نفر هم نگذاشت ولی ۱۰۰ درصد این را به او گفته بودند ولی وقتی کتف بهروز رهبری فرد درد گرفت و از تمرین آمد بیرون دیگر چاره ای نداشت و مرا به تمرین آورد و چنان خودم را نشان دادم که بازی با صبا باتری که ده روز بعدش بود مرا فیکس بازی داد.

جام حذفی بود.

نه لیگ بود.

اردلان تو تنقلات خیلی دوست داری.

بله ولی لواشک و اینها بیشتر دوست دارم. آلوچه و لواشک.

بله دیده ام آمدی دفتر ما برای یکی از همکارانت آوردی.

بله آلوچه خیلی دوست دارم.

در خوراکی های نوروز هم فکر می کنم آجیل.

من جدی می گویم با پسته به قول خودمان حال نمی کنم، من تخمه دوست دارم. تخم کدو، ژاپنی. خدایی خیلی حال می دهد، تخمه کدو بگیری و داری می خوری یک بنده خدایی هم در ذهنت باشد و با رفقا شروع کنید آن را جویدن و پشت سرش صحبت کنید آن دیگر خیلی حال می دهد و تخریبش کنی.

خدایی؟

نه شوخی می کنم.

بعد از تخم کدو چطور، در شیرینی ها؟

شیرینی که نمی خورم و اصلا دوست ندارم.

می گویند آنهایی که ترشی و اینها می خورند بچه شان دختر می شود.

حالا مال ما پسر شد.

ولی نامدار نجابت یک دختر دارد و صلابت یک مرد.

حالا آن جلوی شما نجابت دارد ولی در خانه ما را از وسط پاره کرده است.

کجاست؟

آن طرف است.

خب صدایش کن بیاید.

وقتی می آیم ولم نمی کند و تا ساعت ۱۰ باید فوتبال بازی کنم با او ولی چیزی که رویش تاکید داریم این است که ۱۰ و ربع باید بخوابد و هیچ چاره ای ندارد و هر طور هم با او رفتار کنم و چیزی نگویم باید در آن ساعت بخوابد.

پر انرژی است ولی کنترل می کند.

کنترلش می کنم.

نامدار آشتیانی. دوستان گفتگو را ادامه می دهیم با آقای نامدار آشتیانی. سلام. چرا خجالتی است اردلان؟ مثل خودت نیست.

من هم خجالتی هستم آقا مهدی.

خوبی عزیزم؟ نوه مرحوم ابراهیم آشتیانی، فوتبالیست فقید و یکی از اساطیر درجه اول فوتبال ایران و مردی که همه در موردش می گویند سبک فوتبال ایران و یک مدافع کنار با رفتار ابراهیم آشتیانی شیوه ای کلاسیک و نوین به خودش گرفت که هرکس بعد از او آمد می خواست ابراهیم آشتیانی شود. از حسن نظری گرفته تا شاهین بیانی، شکورزاده، زرینچه و خیلی های دیگر تا به خود اردلان آشتیانی برسد.

اقا مهدی من تکمیل کنم صحبت شما را چون اسم پدرم آمد. بعضی وقت ها آدم نمی تواند از خودش تعریف کند و دیگران باید تعریف کنند و من هم الان نمی خواهم از پدر خودم تعریف کنم میخواهم از بازیکنی که واقعا اسطوره بود تعریف کنم. شاید خیلی از مخاطبین سایت شما جوان باشند، ۱۲ ۱۳ سال، ۱۷ و ۲۰ سال و اینها چون فیلم هایشان نیست و شاید از پدران و پدربزرگهایشان شنیده باشند که ابراهیم آشتیانی چه اعجوبه ای بوده ولی می خواهم بگویم که اولین کسی که اورلپ را در فوتبال ایران ابداع کرد، پدر من بود و این هم به خاطر آن بود که سیستم هوازی اش خیلی قوی بود و سرعت داشت و این باعث می شد بتواند از پشت هافبکش اورلپ کند و مدام سانتر کند. یعنی در فوتبال روز دنیا شما می بینید دفاع چپ و راست ها در یک سوم دفاعی حریف هستند و باید هم باشند. اضافه می شوند و سانتر می کنند و آن زمان پدر من این کار را انجام می داد اگر برویم بزنیم به بازی ۶ تایی ها، خب بازی ۶ تایی تا دقیقه ۳۲ بازی مساوی بود ولی پاس گل اول بازی را پدرم داد.

هر حرکت تهاجمی در آن بازی از سمت راست شروع شد با ابراهیم آشتیانی و علی پروین بود البته درخشش اسماعیل حاج رحیمی پور هم آن روز بود.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری