امروز سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

تاکید نخست‌وزیر عراق بر ضرورت تقویت نقش اتحادیه عرب در تحقق هم‌افزایی اقتصادی

کد خبر: 338007
زمان انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۰ بعد از ظهر -
8 بازدید

[ad_1]
به گزارش آنلاین بلاگ


نخست وزیر عراق با انتشار مقاله‌ای در آستانه برگزاری نشست سران اتحادیه عرب بر ضرورت هم‌افزایی اقتصادی میان کشورهای عربی تأکید کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، نخست وزیر عراق با انتشار مقاله‌ای در روزنامه «الشرق الاوسط» در آستانه برگزاری نشست سران اتحادیه عرب در جده در روز جمعه آینده، بر ضرورت هم‌افزایی اقتصادی میان کشورهای عربی تأکید کرد.
«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق، در این مقاله تأکید کرد که با وجود همه امیدها به موفقیت این نشست، همچنان نگرانی‌های جدی در برابر حوادث سودان وجود دارد.
او گفت که اتحادیه عرب امروز نیازمند راهبردی یکپارچه برای نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورهای عربی و کاهش اختلافات و ارمغان آوردن صلح در میان ملت‌های عرب است.
السودانی تأکید کرد که عراق به نقش پیشگام خود در نزدیک کردن کشورهای عربی به یکدیگر و کاهش اختلافات منطقه‌ای ادامه می‌دهد و با تحمل و درنگ توانست مقدمات امضای توافق تاریخی میان ایران و عربستان را فراهم کند.
وی افزود که عراق از اصلی‌ترین مدافعان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بود و تلاش‌ها و مذاکرات عراق تأثیر ملموس در تحقق این هدف داشت.
السودانی بر ضرورت هم‌افزایی اقتصادی میان کشورهای عربی تأکید کرد و نوشت که با همین رویکرد پروژه عظیم و راهبردی «جاده توسعه» برای اتصال بندر فاو به اروپا از طریق ترکیه تعریف شده است و در این راستا عراق در اواخر ماه جاری میلادی میزبان نشست وزرای راه کشورهای شورای همکاری و ایران و ترکیه و سوریه و اردن برای بررسی این پروژه راهبردی خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به قرارداد عراق با کنسرسیوم توتال و قطر افزود که این قرارداد به میلیاردها دلار خسارت گازی عراق پایان می‌دهد و تأثیر جدی بر بهبود محیط زیست در کشور خواهد داشت و تأکید کرد که قراردادهای مهمی نیز با شرکت‌های اماراتی در بخش‌های نفت و گاز بسته شده است.
السودانی پروژه‌های اتصال برق عراق به عربستان و اردن و امضای پروتکل امنیتی نظارت بر مرزها و مبادله اطلاعات با عربستان و نیز دیدارهای متقابل با مقامات اماراتی و کویتی برای افزایش مبادلات تجاری را از دیگر اقدامات دولتش برای تقویت هم‌افزایی اقتصادی با کشورهای عربی دانست.
او همچنین به تقویت روابط عراق با مصر و مراکش و از سرگیری فعالیت سفارت مراکش در بغداد و مبادله تجارب در عرصه‌های مبارزه با افراط‌گرایی و همکاری در بخش‌های اقتصادی و کشاورزی و بانکی را از اقدامات مهم دولتش دانست.
السودانی همچنین فلسطین را کانون سیاست خارجی عراق خواند و تأکید کرد که موضع ثابت و اصولی عراق حمایت از حق مشروع و عادلانه ملت فلسطین است و عراق از تلاش‌های فلسطینیان برای تشکیل کشور مستقل با پایتختی قدس حمایت می‌کند.
وی این روابط سیاسی و اقتصادی و ورزشی با کشورهای عربی را نشان‌دهنده تمایل صادقانه عراق برای تقویت روابط با برادران عرب به منظور تحقق رفاه و صلح برای همه کشورهای عربی دانست و بر نقش مهم اتحادیه عرب در این باره تأکید کرد.
انتهای پیام

[ad_2]

Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری