امروز سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

وزارت خارجه ترکیه سفیر آلمان را احضار کرد

کد خبر: 337555
زمان انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۳ بعد از ظهر -
14 بازدید

[ad_1]
به گزارش آنلاین بلاگ


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه ترکیه امروز چهارشنبه اعلام کرد: آنکارا امروز سفیر آلمان در آنکارا را برای ابراز محکومیت و اعتراض به بازداشت ۲ روزنامه نگار رسانه حامی دولت ترکیه در فرانکفورت احضار کرد.
دفتر دادستان عمومی در «دارمشتات» (Darmstadt) پیشتر گفته بود که پلیس، آپارتمان های خصوصی ۲ روزنامه نگار ۴۶ و ۵۱ ساله در شهر غربی Moerfelden-Walldorf را به ظن انتشار خطرناک اطلاعات شخصی بازرسی کرده است.
دفتر دادستان عمومی در «دارمشتات» اضافه کرد که بازرسان رسانه های ذخیره سازی الکترونیکی و سایر دستگاه ها را ضبط کرده و پلیس این ۲ مَرد را بازداشت؛ اما بعداً آنها را آزاد کرد.
برخی رسانه ها اعلام کردند که ۲ فرد بازداشت شده با شکایت هواداران وابسته به «فتح الله گولن» دستگیر شدند.
وزارت خارجه ترکیه نیز سفیر آلمان در آنکارا را احضار کرد و در تماس با مقامات آلمانی خواستار آزادی فوری آن‌ ها شد.
پیشتر آناتولی اعلام کرده بود: پلیس آلمان صبح امروز منزل اسماعیل ارل و جمیل آلبای ۲ نفر از خبرنگاران روزنامه «صباح» و همچنین تحریریه این روزنامه در فرانکفورت را تفتیش و رایانه و تلفن‌های آنها را ضبط کرد. پلیس آلمان هنوز هیچ بیانیه‌ای در رابطه با علت این یورش اعلام نکرده است.
منابع دیپلماتیک ترکیه تاکید کرده بودند که بازداشت این ۲ روزنامه‌نگار مغایر با آزادی مطبوعات بوده و این موضوع به مقامات آلمانی ابلاغ شده است.
منابع مذکور خاطر نشان کرده بودند که این موضوع هم در آنکارا و هم در برلین مورد اعتراض قرار گرفته است، رفتار با خبرنگاران غیرقابل قبول بوده و مذاکرات در سطح عالی با مقامات آلمان برای آزادی روزنامه نگاران ادامه دارد.

[ad_2]

Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری