امروز پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

 ‌آبگیری بزرگ‌ترین سد مخزنی سیستان‌وبلوچستان با دستور رئیس جمهور

کد خبر: 338421
زمان انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۳ بعد از ظهر -
9 بازدید

[ad_1]
به گزارش آنلاین بلاگ


سد «کهیر» شهرستان کنارک به عنوان بزرگ‌ترین سد مخزنی سیستان و بلوچستان به منظور تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت محدوده بخش کهیر سواحل مَکُران پس‌از گذشت ۱۳ سال با حضور رئیس جمهور آبگیری شد.
آبگیری “کهیر” به‌عنوان بزرگترین سد مخزنی استان سیستان و بلوچستان آغاز شد تا پس از سال‌ها مردم بلوچستان از ثمرات این پروژه عظیم بهره‌مند شوند. احداث این شد که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری غرب چابهار و ۱۶۰ کیلومتری جنوب نیکشهر قرار دارد سال ۱۳۸۸ به تصویب کمیته تخصصی ویژه سدهای وزارت نیرو رسید.
احداث سد کهیر با حجم مخزن ۳۴۳ میلیون مترمکعب به عنوان بزرگترین سد مخزنی استان سیستان و بلوچستان، در مجموع تأثیرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهمی از جمله “توسعه صنعت و تجارت منطقه آزاد چابهار و جنوب استان، امکان تامین آب شرب سایر مناطق استان از طریق کاهش تخصیص صنعت، خروج روستاهای منطقه روستای کهیر از بحران کنونی آب برای مصارف شرب و بهداشت، رفع بحران تامین آب کشاورزی منطقه خصوصا در سال‌های خشک، ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی از طریق توسعه صنعت و کشاورزی منطقه، کنترل سیلاب‌ها و اثرات تخریبی ناشی از آن و امکان توسعه صنعت توریسم و گردشگری و بهبود وضعیت بهداشتی منطقه از طریق تامین آب شرب سالم” در جنوب استان سیستان و بلوچستان و سواحل مکران در پی خواهد داشت.

۳۵۲۲۰

[ad_2]

Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری