امروز یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

ریاض طرفین درگیری در سودان را به آغاز گفتگو فراخواند/ اعلام آمادگی حمیدتی برای آتش‌بس

کد خبر: 339158
زمان انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۲ بعد از ظهر -
9 بازدید

[ad_1]
به گزارش آنلاین بلاگ


وزیر خارجه عربستان طرف‌های درگیری در سودان را به آغاز گفت‌وگوی جدی ترغیب کرد. همزمان نیروهای واکنش سریع از تلاش‌های میانجیگری کشور سودان جنوبی برای پایان دادن به درگیری‌های یک ماهه با ارتش سودان استقبال کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در نشست گروه تماس وزرای عرب در خصوص تحولات سودان از طرف‌های درگیری در این کشور خواست تا مذاکرات جدی را آغاز کنند.
درگیری‌ها در سودان طی یک ماه گذشته موجب کشته شدن بیش از ۷۵۰ تن و زخمی شدن ۵۰۰۰ تن دیگر شده است. در این درگیری‌ها، بیمارستان‌ها، نهادهای انسانی و منازل مسکونی در خارطوم که ساکنانشان آن را به دلیل درگیری رها کرده و به دیگر شهرها و کشورهای مجاور گریختند، مورد سرقت قرار گرفتند.
از ۱۵ آوریل نیروهای ارتش سودان به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع این کشور به فرماندهی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) یکدیگر را به کشتن غیرنظامیان متهم می‌کنند.
در حال حاضر جده میزبان مذاکرات میان دو طرف درگیر است اما هنوز پیشرفتی حاصل نشده است.
در همین راستا، یوسف عزت، مشاور محمد حمدان دقلو معروف به حمیدتی، فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان بر آمادگی وی برای آتش‌بس و توقف درگیری‌ها در سودان تاکید کرد.
وی در دیدار با سلواکر میاردیت، رئیس سودان جنوبی با اشاره به آمادگی دقلو برای آتش‌بس، بر لزوم اقدام متقابل عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان تاکید کرد و گفت، این امر امکان گشایش گذرگاه‌های انسانی در خارطوم و مناطق دیگر را فراهم می‌کند.
وزیر خارجه سودان جنوبی نیز در این نشست گفت، رئیس کشورش نسبت به رنج ملت سودان احساس نگرانی می‌کند.
وی گفت، سلواکر فرمانده ارتش و فرمانده نیروهای واکنش سریع را به آتش‌بس دعوت می‌کند.
انتهای پیام

[ad_2]

Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری