امروز سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

محاکمه ۵ نفر در آلمان به‌ اتهام برنامه‌ریزی برای کودتا

کد خبر: 338949
زمان انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰ بعد از ظهر -
8 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


محاکمه پنج عضو مظنون گروه راست افراطی “میهن‌پرستان متحد” که به توطئه‌چینی برای سرنگونی دولت آلمان متهم شده‌اند، آغاز شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، چهار مرد بین ۴۴ تا ۵۶ ساله و یک زن ۷۵ ساله به “تلاش برای ایجاد وضعیتی شبیه به جنگ داخلی از طریق ایجاد قطعی برق” و توطئه‌چینی برای ربودن کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت آلمان متهم شده‌اند.
این متهمان قصد داشتند کنترل سازمان‌های دولتی را پس از تصرف برنامه‌ریزی‌شده‌شان، به دست بگیرند. دادستان‌های فدرال این پنج مظنون را به “برنامه‌ریزی برای خیانت بزرگ علیه دولت فدرال” متهم کرده‌اند.
این چهار مرد ۱۳ آوریل سال گذشته بازداشت شدند و زن مظنون که گمان می‌رود سرکرده این گروه است، ۱۳ اکتبر بازداشت شد. آنها تا کنون در بازداشت بودند.
 وزیر بهداشت دولت فدرال آلمان به‌دلیل اعمال سیاست‌های سختگیرانه در جریان همه‌گیری ویروس کرونا، با خشم نیروهای راست‌ روبه‌رو است.
نشانه‌ای وجود ندارد که اعضا بازداشت‌شده این گروه واقعا به هدف خود، برای براندازی دولت فدرال آلمان و ربودن وزیر بهداشت، نزدیک شده باشند.
با این حال، به‌گفته مقام‌های دادستانی آلمان، اعضای این گروه با جمع‌آوری پول و سلاح نشان داده‌اند که «جنایتکاران خطرناکی‌اند» که قصد اجرای طرح‌ها و برنامه‌های خود را داشته‌اند.
در آوریل سال گذشته پلیس آلمان اعلام کرد ۲۲ قبضه سلاح گرم، شامل یک اسلحه کلاشینکف و صدها گلوله و نیز مقادیر زیادی پول نقد، طلا و نقره از این گروه ضبط شده است.
به‌گفته دادستانی فدرال آلمان، افراد بازداشت شده با جنبش راست‌افراطی «شهروندان رایش» (Reich Citizens) ارتباط دارند.
«شهروندان رایش» اشاره به تمامی اشخاص، گروه‌ها یا محافل راست افراطی دارد که قانون اساسی بعد از پایان جنگ جهانی دوم و شکست نازی‌ها را قبول ندارند و مشروعیتی برای دولت کنونی آلمان قائل نیستند.
مقام‌های دولتی آلمان در سال ۲۰۲۱ برآورد کردند که دست‌کم ۲۱ هزار تن در سراسر این کشور به‌نوعی به جنبش «شهروندان رایش» وابستگی دارند و از اهداف آن حمایت می‌کنند.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری