امروز سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

نماینده ویژه چین "راه‌های توقف جنگ" را با اوکراینی‌ها به بررسی گذاشت

کد خبر: 338844
زمان انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۲ بعد از ظهر -
7 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


وزیر امور خارجه اوکراین به فرستاده ویژه پکن گفت که دولتش هیچ پیشنهادی را برای پایان دادن به جنگ که شامل از دست دادن قلمرو یا “انجماد درگیری” باشد، نمی‌پذیرد
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد چین و اوکراین برای ادامه همکاری با یکدیگر توافق کردند.
سفر دو روزه لی هوی، نماینده ویژه شی جینپینگ و سفیر سابق چین در روسیه به کی‌یف روز چهارشنبه به پایان رسید. اوکراین اولین توقف در یک برنامه سفر است که شامل روسیه، لهستان، فرانسه و آلمان و بروکسل است.
ورود لی به کی‌یف با یک حمله هوایی شدید روسیه همزمان شد.
سفر لی در ماه آوریل پس از آن اعلام شد که شی جین پینگ، رهبر چین با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تماس گرفت که اولین تماس بین سران دو کشور از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ بود.
دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین در دیدار با لی هوی، نماینده ویژه چین «راه‌های توقف جنگ» را بررسی کرد.  وی همچنین بر اصول بازگرداندن صلح پایدار و عادلانه بر اساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.
وزیر امور خارجه اوکراین قاطعانه گفت که هیچ پیشنهادی برای پایان دادن به جنگی که شامل از دست دادن زمین یا توقف درگیری است پذیرفته نخواهد شد .
وی همچنین بر اهمیت مشارکت چین در اجرای “فرمول صلح” زلنسکی تاکید کرد.
پکن تأیید کرد که تلاش‌های این کشور برای تبدیل شدن به یک صلح‌ساز بالقوه در این درگیری، علی‌رغم روابط نزدیک با روسیه است.
لی هوی یک دیپلمات با تجربه سابق که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ به عنوان سفیر در روسیه خدمت کرد، بالاترین مقام چینی است که از زمان آغاز جنگ به اوکراین سفر کرده است.
رهبران غربی امیدوارند شی جینپینگ، رهبر چین، از روابط نزدیک خود با پوتین برای پایان دادن به جنگ در اروپا استفاده کند – نتیجه‌ای که تحلیلگران می‌گویند با توجه به منافع پکن در حفظ این روابط، ممکن است در این مرحله بعید باشد.
چین قبلاً در مورد جزئیات سفر لی، نماینده ویژه پکن در امور اوراسیا، که به عنوان بخشی از یک تور پنج کشور برای ارتقای ارتباطات به سمت “حل و فصل سیاسی بحران اوکراین” اعلام شده بود، صحبت کرده بود.
وزارت خارجه چین پنجشنبه در بیانیه خود تأیید کرد که لی با زلنسکی و سایر مقامات ارشد اوکراینی ملاقات کرده است. لی بار دیگر تاکید کرد که چین بر اساس مواضع اعلام شده قبلی خود در مورد جنگ، مایل است به عنوان میانجی صلح برای حل بحران اوکراین خدمت کند. وی گفت: «هیچ نوشدارویی در حل بحران وجود ندارد. همه طرف‌ها باید از خودشان شروع کنند، اعتماد متقابل را بدست آورند و شرایطی را برای پایان دادن به جنگ و مشارکت در مذاکرات صلح ایجاد کنند. چین همیشه نقش سازنده‌ای در کاهش وضعیت انسانی در اوکراین به روش خود ایفا کرده است و به ارائه کمک به اوکراین در حد توان خود ادامه خواهد داد.
در بیانیه کی‌یف هیچ اشاره‌ای به دیدار لی با زلنسکی نشده است.
هفته گذشته، وزارت خارجه چین اعلام کرد که لی از ۱۵ ماه مه به اوکراین، لهستان، فرانسه، آلمان و روسیه سفر خواهد کرد – درست چند روز قبل از اینکه رهبران گروه هفت (G۷) در نشستی در هیروشیما، ژاپن، همبستگی خود را علیه مسکو تایید کنند.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری