امروز پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

لایحه ساماندهی تجارت مرزی با حضور وزیر کشور بررسی شد

کد خبر: 349627
زمان انتشار: ۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۱ بعد از ظهر -
10 بازدید

[ad_1]
به گزارش آنلاین بلاگ


به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورابراهیمی پس از پایان نشست با وزیر کشور در زمینه بررسی جزئیات لایحه ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی و ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان، گفت: با توجه به اهمیت موضوع تجارت مرزی، دولت طی لایحه‌ای در این بخش مطرح کرده بود که یک بازه زمانی پنج ساله برای ساماندهی این بخش منظور شود تا بر اساس معافیت‌هایی که صورت می‌پذیرد، چه معافیت حقوق ورودی کالا به کشور و چه معافیت در مالیات بر ارزش افزوده که تقریباً معادل ۵۰ درصد معافیت مرتبط با این حوزه است، ظرفیت‌های لازم برای شناسایی این بخش در کشور فراهم شود.
وی با بیان اینکه فعالان در بخش تجارت مرزی در حال حاضر به صورت غیر رسمی فعالیت می‌کنند، ادامه داد: فعالان این بخش بعضاً مشکلات متعددی دارند و بارها ما شاهد صحنه‌های بسیار ناراحت کننده ای از فعالیت کولبری، ملوانی و ته لنجی هستیم که شرایط خاصی را برای این عزیزان در استان‌های مرزی فراهم کرده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با تصویب لایحه مذکور در کمیسیون اقتصادی و ارائه گزارش آن به صحن علنی ان شاء الله ما در یک بازه زمانی پنج ساله شاهد چند اتفاق مهم در این بخش خواهیم بود. نخست اینکه آنچه را که به عنوان فعالیت‌های غیر رسمی در این بخش مطرح بوده، به صورت رسمی مبنای عمل قرار خواهد گرفت. همچنین مشکلاتی که پیش تر در مواجه با اجرای قانون اعمال می‌شد، با تصویب این لایحه در صحن، برطرف خواهد شد.
وی با اشاره به سایر مزایای لایحه فوق ادامه داد: همچنین منابع ناشی از اجرای این قانون برای افزایش ظرفیت اشتغال، حل مشکلات معیشتی و توجه به مسائل زیرساختی بازارچه‌های مرزی و از همه مهم‌تر مباحث مربوط به کنترل مرزها و زیرساخت‌های مرزی مدنظر قرار خواهد گرفت و بعد از بازه زمانی پنج ساله هم، مسیر حرکت در قالب تجارت رسمی کشور خواهد بو
پورابراهیمی بیان کرد: همه این موارد کمک می‌کند تا ما برای یک بار تکلیف مسائل مرتبط با قاچاق کالا و ارز را مشخص و با مرزنشینان همراهی کنیم. پیش بینی می‌کنیم با تصویب نهایی این لایحه در صحن شاهد اتفاقات مثبتی در حوزه معیشت، اشتغال و اقتصاد مناطق مرزی که درگیر مسائل مرتبط با کولبری و ملوانی هستند، باشیم.

[ad_2]

Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری