انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

ریزش قیمت دلار و سکه با اخبار پشت پرده و سیاسی

کد خبر: 352374
زمان انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۵ قبل از ظهر -
6 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

روز گذشته برخی شایعات در زمینه روابط خارجی کشور و همین‌طور همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی سبب شد تا سمت و سوی انتظارات فعالان بازار تغییر کرده و نرخ ارز در معاملات غیررسمی کاهشی شود. در حالی که سفر سلطان عمان به کشور در روز دوشنبه پایان یافته و این مقام خارجی به کشور خود بازگشته بود، فارغ از اخبار رسمی منتشر شده شایعاتی نیز از حاشیه این سفر به وجود آمد که از جمله آنها می‌توان به احتمالاتی مبنی بر تبادل زندانی با کشور‌های غربی اشاره کرد.

قیمت دلار که با برگشت سلطان عمان نوسان صعودی ثبت کرده بود در بازار  نزولی شد. ،قیمت دلار در تهران نتوانست از مرز مقاومتی دیروز عبور کند و به سمت مرز حمایتی پله اول کانال پنجم پایین آمد.البته فضای بازار ارز تهران را اخبار مثبت فرا گرفته و همین امر باعث شده کفه ترازوی معامله گران کاهشی سنگین شود.این دسته  با برجسته کردن اخبار مثبت سعی کردند خریداران را از بازار دور کنند.

اولین سیگنال کاهش به بازار دلار

عده ای از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی باور دارند امروز اولین سیگنال کاهش را خبرگزاری مهر صادر کرد.

صبح امروز مهر از حل شدن برخی از موضوعات مورد اختلافی ایران و آژانس خبر داد. این خبر با توجه به نزدیک بودن تاریخ برگزاری نشست شورای حکام که قرار است در ۱۵ تا ۱۹ خرداد ماه برگزار شود از اهمیت زیادی برخودار بود.

رافائل گروسی به تهران می آید؟

از طرفی هم تازه‌ترین گزارش رافائل گروسی امروز در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار می گیرد. برخی هم مدعی بودند که بعد از سلطان، قرار است رافائل گروسی به تهران بیاید‌.البته فعلا خبر موثقی در این باره منتشر نشده است.

دسته ای از معامله گران تصور می کنند این نشست هر نتیجه ای داشته باشد احتمالا بر روی قیمت دلار در تهران اثر گذار خواهد بود و  توافق تهران با آژانس ممکن است مانع از صدور قطعنامه یا… علیه تهران شود.

یک‌ ادعا درباره آزادسازی ارز های بلوکه شده

از سوی دیگر، برخی رسانه ها اعلام کرده اند که منابع آگاه دیپلماتیک و دولتی در سئول مدعی شدند که مقامات کره جنوبی و آمریکا در حال رایزنی در چارچوب یک کارگروه برای آزادسازی ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در بانک‌های کره هستند. برخی از فعالان اقتصادی می گفتند در صورتی که این ادعا درست باشد این امر می تواند قدرت بازارساز را افزایش دهد.

البته عصر امروز رییس اتاق مشترک ایران و کره‌جنوبی درباره آخرین جزئیات این خبر گفته هنوز هیچ خبری در این باره به ما ارائه نشده و فعلا در حد حرف است.

سیگنال عمان دیلی به بازار ارز فردوسی

از طرفی هم یک روز پس از بازگشت سلطان عمان به کشورش، یک روزنامه عمانی به نام عمان دیلی در گزارشی از موفقیت های سفر هیثم بن طارق آل سعید به ایران نوشت.

از جمله مسائل موفقیت آمیز در این سفر که به طور مستقیم اعلام شد مساله بازگشت روابط ایران و مصر است،

از سوی دیگر این روزنامه نوشته موفقیت دیگر در این سفر که در مرحله آتی اعلام خواهد شد متعلق به موضوع هسته ای ایران است.

تصور معامله گران دلار از سفر فرزین به آمریکا

البته سفر فرزین‌ به آمریکا هم‌ مورد توجه بازیگران ارزی قرار گرفت،برخی از معامله گران تصور می کنند  در صورتی که این سفر دستاوردی داشته باشد این امر ممکن است دست بازارساز برای مداخله ارزی را بالا ببرد.

از سوی دیگر برخی شنیده‌ها نیز حاکی از آن است که همکاری‌های ایران و آژانس انرژی اتمی که با نصب دوربین‌های آژانس در تاسیسات اتمی ایران مجددا از سر گرفته شده بود، در حال پیشرفت بوده و این امر نیز توانست فشار کاهشی دیگری به نرخ ارز در روز گذشته وارد کند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. گفتنی است که برخلاف روند کاهشی چشمگیر دلار در روز گذشته، نرخ سکه طلا نوسان قابل توجهی نداشت و در محدوده پله‌های پایانی کانال ۳۰ میلیون تومانی به فعالیت خود ادامه داد.

به گزارش دنیای اقتصاد، دیروز سه‌شنبه ۹ خرداد ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. در حالی که روند نرخ ارز مذکور از معاملات ابتدای هفته جاری تا پایان روز دوشنبه به‌صورت آسانسوری و در سطوح قیمتی نیمه دوم کانال ۵۱ هزار تومانی صورت گرفته بود، روز گذشته قیمت دلار آزاد از نیمه کانال ۵۱ عبور کرد و در پله‌های ابتدایی این کانال معامله شد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی نخستین معاملات صبح روز گذشته خود را با حدود ۳۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز دوشنبه در رقم ۵۱ هزار و ۴۵۰ تومان آغاز کرد. با عبور بازار از ساعات میانی خود، روند کاهشی مذکور شیب بیشتری به خود گرفت و در نهایت هر برگ دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز گذشته نسبت به نرخ روز پیشین ۵۰۰ تومان ارزان شد و در رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. برخی از کارشناسان بر این باورند که روند کاهشی روز گذشته دلار ناشی از برخی سیگنال‌های مثبت در اخبار غیر‌رسمی است. پیش از سفر سلطان عمان به کشور، شایعاتی مبنی بر دلیل مذاکراتی این سفر مطرح شده بود و برخی از تحلیلگران هیثم ‌بن طارق را حامل پیام‌های سیاسی غرب برای ایران می‌دانستند.

با اتمام این سفر نیز شایعاتی در زمینه آزادسازی منابع مالی، تبادل زندانیان با غرب و همچنین مسائل پادمانی ایران و آژانس مطرح شد که برآیند این مسائل به کاهشی شدن سمت و سوی انتظارات فعالان بازار منجر شد. حال باید دید در روز‌های آتی شایعات مذکور به عنوان خبر رسمی منتشر خواهند شد یا خیر. درصورت انتشار اخبار رسمی مبنی بر حصول هرگونه توافق کوتاه یا بلندمدت با کشور‌های غربی احتمال وقوع روند کاهشی جدید در نرخ ارز وجود دارد. روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز با نوسان کاهشی اندک ۱۰ هزار تومانی در رقم ۳۰ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد

 Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری