انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

میز دربی با محمد ربیعی: فاصله بین دفاع و هافبک مرکزی چالش پرسپولیس است، انتقال ضعیف از حمله به دفاع چالش استقلال

کد خبر: 352168
زمان انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۸ قبل از ظهر -
11 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ

استقلال و پرسپولیس کمتر از ۲۴ ساعت دیگر در فینال جام حذفی به مصاف هم می روند. از حضور محمد ربیعی در استودیو طرفداری استفاده و شرایط دو تیم برای دربی صد و یکم پایتخت را بررسی کردیم.

در پایان لیگ برتر بیست و دوم، بررسی عملکرد تیم‌ها را در رسانه طرفداری آغاز کرده‌ایم و اولین میهمان این برنامه محمد ربیعی، سرمربی مس رفسنجان بود. با توجه به همزمانی حضور محمد ربیعی و برگزاری فینال جام حذفی، از حضور سرمربی موفق باشگاه مس رفسنجان در استودیو طرفداری استفاده کردیم تا درباره دربی صد و یکم پایتخت هم صحبت کنیم. از محمد ربیعی درباره شرایط دو تیم پرسیدیم. همچنین از او خواستیم نقاط ضعف و قوت دو تیم را بررسی و ستاره‌های احتمالی دربی را معرفی کند.

از شما دعوت می‌کنیم حتما این گفتگو را ببینید و بخوانید:

 

سلام و درود می گویم به شما مخاطبان رسانه طرفداری. در آستانه دربی پایتخت هستیم، امروز محمد ربیعی با ما hست، سرمربی موفق مس رفسنجان که می توانیم بگوییم امسال هم پرسپولیس را آزار داده هم استقلال را. از فرصت حضور محمد ربیعی در طرفداری استفاده کردیم و تا چند سوال در خصوص دربی از او بپرسیم. محمد ربیعی سلام، خیلی خوش آمدید به استودیو طرفداری.

بنام خدا من هم عرض سلام دارم خدمت شما و مخاطبین برنامه، در خدمت هستم.

ممنون که حضور دارید اینجا، دربی فینال حذفی را چطور می بینید.

میلاد با سعادت امام رضا را هم تبریک می گویم خدمت همه عزیزان، فکر می کنم جدا از اینکه دو تیم خوب و باکیفیت لیگ با هم بازی دارند، در فینال جام حذفی هم برنده بودن یا پارامترهای بازی چه در ۹۰ دقیقه چه در ۱۲۰ دقیقه و ضربات پنالتی می تواند تاثیرگذار باشد. از نظر من دربی جذابی خواهد بود چون از بازی قبلی دو تیم زمان زیادی نمی گذرد و فکر می‌کنم که این بازی با تفاوت هایی نسبت به بازی قبلی شان انجام می شود.

یک جورهایی بوی انتقام هم می دهد دیگر برای استقلال که شاید بتواند جذابیت را بیشتر کند. شما با هر دو تیم بازی کرده اید این فصل، استقلال را سرسخت تر می بینید یا پرسپولیس را؟

به نظرم هر دو تیم نقاط قوتی دارند که این نقاط قوت کار را برای خودشان تا حدودی راحت می کند. پایبندی دارند و پافشاری دارند به استفاده از یک سری قواعد بازی و فکر می کنم با توجه به بازی قبلی که با هم داشتند، شرایط این بازی باتوجه به اینکه شرایط کسب جام است، شاید یک مقداری احتیاط را در دستور کار داشته باشند ولی در نهایت بازی متفاوتی نسبت به بازی قبلی خواهد بود.

شانس قهرمانی کدام تیم را بیشتر می دانید.

به نظرم هردو شانس دارند. دو سه بازی آخر هر دو تیم گواه بر این است که دو طرف در شرایط نسبتا خوبی هستند. حالا بخواهیم بحث فنی اش را باز کنیم که هر کدام چه شاخصه های فنی ای دارند می توانیم صحبت کنیم ولی هر دو تیم در دو سه بازی آخری که در حذفی و لیگ داشته اند خوب بوده اند. مثلا پرسپولیس بازی با نساجی را با گل های زیاد برد، استقلال تراکتور را برد و در جام حذفی، پرسپولیس، هوادار را برد و استقلال، نساجی را و این نشان می دهد دو تیم هم از لحاظ روانی در شرایط مطلوبی هستند هم از لحاظ کیفیت بازی می شود گفت آرمانی است.

در این رابطه و در خصوص بحث فنی، بزرگ ترین نقطه ضعف دو تیم را در چه چیزی می بینید.

در بحث فنی از لحاظ فرمیشن بازی، پرسپولیس ۴-۴-۲ بازی می کند، استقلال ۴-۳-۳، در روند کاری آن چیزی که خود ما هم می شود گفت در مقابل دو تیم بازی کرده ایم، بازی نزدیکی بود با هر دو تیم. فکر می کنم اگر نقطه ضعف استقلال را بگویم، استقلال در بحث ترنزیشن از حالت حمله به دفاع که یکی از نقاط قوت پرسپولیس است، پرسپولیس تیم خوبی است در انتقال از حالت دفاع به حمله. با توجه به دو دفاع مرکزی استقلال و حضور نسبتا همیشگی دفاع های راست و چپ در حمله، مثلا حردانی و سلمانی، چون غالبا در حمله شرکت می کنند و فضای پشت این دو نفر و فضای زیاد پوششی که باید تک هافبک دفاعی جلوی مثلا غلامی و مردامند، یا سیلوا و مرادمند یا هرکس که در دفاع مرکزی قرار بگیرد، روزبه چشمی است. چشمی به عنوان تک هافبک دفاعی با توجه به اینکه فول بک های راست و چپ بالا هستند، فضای زیادی را باید بتواند کاور کند و پوشش دهد، در زمان انتقال را صحبت می کنم مثلا استقلال در یک سوم دفاعی پرسپولیس صاحب توپ است، آنجا آن لحظه از دست دادن توپ، چیزی که پرسپولیس در آن خوب است، اضافه شدن سریع ترابی، صادقی و حرکت های مورب و یو شکل آل کثیر، پرسپولیس را در حالت انتقال قوی می کند. استقلال هم در این نقطه مقداری مشکل دارد، این می تواند یکی از قسمت های چالش برانگیز بازی برای استقلال باشد. اما در خصوص پرسپولیس، چیزی که می تواند پرسپولیس را آزار دهد، در حقیقت می شود گفت فاصله بین خطوط هافبک های مرکزی با دفاع های مرکزی است. در حقیقت مربع هافبک های وسط پرسپولیس که الان سرلک و رفیعی هستند به همراه گولسیانی و پورعلی گنجی، این یک مربع است. بعضی وقت ها مجبور می شوند این دو هافبک وسط برای حالت پرسینگ بالا بیایند، فاصله ای بین فضای هافبک و دو دفاع وسط ایجاد می شود. این گپ ما بین هافبک ها که این ها هم مربع را به مستطیل تبدیل می کند، آنجا نکته ای است که اگر در آن گپ و به خصوص در هاف اسپیس ها، قائدی و محبی صاحب توپ شوند و پا به توپ حرکت کنند، آن نقطه ای است که می تواند پرسپولیس را دچار مشکل کند. در حقیقت هم نقاط ضعف هم قوت دو تیم را روی هم گذاشتم، بازی در هاف اسپیس ها یا در کانال ها برای دو بازیکن پا به توپ استقلال که محبی و قائدی هستند و می توانند بیایند در نیم فضا توپ بگیرند، بچرخند و پا به توپ حرکت کنند و با توجه به فاصله هافبک دفاعی ها که برای پوشش این قضیه بیایند نقطه ضعف پرسپولیس می تواند باشد. از آن سمت لحظه انتقال و ترنزیشن به پشت دفاع راست و چپ تیم حریف و تا حدودی دفاع مرکزی استقلال و عدم کاور آن توسط روزبه چشمی می تواند نقطه های چالش برانگیز این بازی باشد. دو نقطه چالش برانگیز بازی را گفتم، نقاط دیگری هم هست که بگذریم.

شما برای کسانی که می خواهند این بازی را متفاوت ببینند و لایه های فنی را ببینند چه توصیه ای دارید. به چه نکته ای توجه کنند؟

غالبا بازی های استقلال و پرسپولیس از لحاظ شاخه های فنی مقداری با چاشنی احتیاط روبرو می شود، بحث روانی دارد، داستان های دربی وار را دارد که بحث فنی را به مخاطره می اندازد. اما در پرسپولیس استفاده زیاد از مثلث های کنار زمین که شاخصه بازی آقای گل محمدی است، اضافه شدن اسماعیلی فر، حضور سعید صادقی، حرکت های مورب و جا به جایی وحید امیری و آل کثیر و دور زدن و آمدن به داخل. در استقلال، استفاده مکرر از وینگر ها برای ایجاد خلاقیت به خصوص از سمت قائدی و اضافه شدن سلمانی و حرکت های به داخل از عرض، اینها حرکت های تهاجمی است که می تواند جذاب باشد.

سرمربی استقلال ساپینتو، زیاد کنار زمین داد می زند. البته خود شما هم خیلی از حنجره تان استفاده می کنید ولی سبک متفاوت است شما برای راهنمایی بازیکنان فریاد می زنید مثلا بازی هایی که بدون تماشاگر است قشنگ صدای محمد ربیعی از تلویزیون به گوش می رسد ولی ساپینتو بیشتر داد است کنار زمین، این را برای استقلال مفید می بینید؟ این کمک می کند به تیم استقلال یا به ضررشش؟

در رابطه با اینکه اگر شما در بازی های بدون تماشاگر مثلا صدا می آید چون بحث کوچ آنی است. من مثلا طوری هستم سعی می کنم سازمان تیمی را اگر جایی بازیکن اشتباه کند با سریع ترین زمان درست کنم. خصوصا زمانی که توپ ندارم، سریع سازمان را شکل دهم. البته امسال کمتر از سال های قبل بود، این در خصوص خودم. در مورد آقای ساپینتو هم نظری ندارم، برایش آرزوی توفیق دارم.

اینکه کمتر شده امسال، حنجره تان آسیب دیده یا موردی دیگر است، سبک عوض شده است. چون معمولا مربی های تئوریسین کنار زمان با بازیکنانشان صحبت می کنند.

اواخر سال ۹۸، پاییز ۹۸ حنجره ام را عمل کردم بعد از آن در تمرینات مدت یک سالی از بلندگو استفاده می کردم ولی الان کمتر شده، ابزار کاری ماست و چیزی است که مهم است در کار. شما در بازی های خارجی هم می بینید این را داریم. اما خودم فکر می کنم شاید وقتی تیم سال های متوالی با هم کار می کند و توالی دارید، غالبا کم کم آن هارمونی شکل می گیرد و سازمان شکل می گیرد و سریع تر در شکل گیری سازمان کمک می شود و یک مقدار فریاد ها کمتر می شود.

به عنوان آخرین سوال این بخش، ستاره دربی کدام بازیکن است.

از نظرم دروازه بان های دو تیم خیلی حیاتی هستند. اصلا بازی جام حذفی این را همیشه می گویم، چون احتمال این است که بازی به پنالتی برود، دروازه بان نقش حیاتی دارد و مهم است. هم بیرانوند هم حسینی نقش به سزایی دارند ولی به هر حال کلا برای هر دو تیم نفراتی که در کانال ها هستند، نفرات خوبی هستند. مثلا در دفاع راست و چپ هم اسماعیلی فر در پرسپولیس در حمله تاثیرگذار است هم سلمانی در استقلال. تا زمانی که یامگا بازی می کرد خیلی تاثیرگذار بود حالا نمی دانم به بازی فردا می رسد یا نه. اگر باشد، یامگا تاثیرگذار است. ولی قائدی و محبی به عنوان وینگرهای استقلال و صادقی و ترابی برای پرسپولیس نفرات تعیین کننده بازی هستند. نقش مطهری و آل کثیر هم می تواند باشد. بازی، بازی خوبی است و هر دو تیم مهره های فراوان دارند. چند هفته خوب را داشته اند. آقای گل محمدی به نظر من کاملا سوار بر تیم است و نتایج بسیار خوب، قهرمانی شان در لیگ را هم تبریک می گویم. استقلال را هم تیم بسیار خوبی می بینم به دلیل مهره های خوبی که دارد و کاری که انجام شده، ساپینتو و همکارانش زحمت کشیده اند. بازی به نظر من جزو فینال های جذاب جام حذفی و حتی می توانم بگویم دربی های جذاب خواهد بود که شنیده ام با تعداد داوران زیاد برگزار می شود. انشاالله در کمترین حالت اشتباه داوری باشد، اشکان خورشیدی، داور با تجربه و خوبی است. همکارانی که هستند با ایشان، آقایان زاهدی فر و مومنی هم اگر اشتباه نکنم داوران پشت دروازه هستند. همه اینها کمک می کند بازی با اشتباهات داوری کمتری برگزار شود و بی شائبه ترین حالت را داشته باشیم و هر تیمی محق تر هست، بتواند قهرمان شود.

امیدواریم بازی جذابی ببینیم. ممنونم از محمد ربیعی، این را بگویم که این تنها بخش برنامه نیست. این برنامه را شما قبل از دربی ۱۰۱ می بینید. یک گفتگوی مفصل با ربیعی بعد از اینکه از حال و هوای دربی بیرون آمدیم، این مصاحبه مفصل تقدیم شما خواهد شد.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری