انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

تأیید صلاحیت یک وزیر و طرح «ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن»

کد خبر: 353917
زمان انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۶ بعد از ظهر -
8 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


«تایید صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش» و «ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن» از مهمترین موضوعات جلسات مجلس بود که در دومین هفته خردادماه ۱۴۰۲ مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، این خبر مروری بر مهمترین اخبار مجلس شورای اسلامی در هفته دوم خردادماه ۱۴۰۲ است:
در هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت رضامراد صحرایی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش را در دستور کار خود داشتند، چرا که این وزارتخانه یکی از کلیدی ترین وزارتخانه های کشور است و در نهایت، بعد از صحبت‌های نمایندگان موافق و مخالف و دفاعیات وزیر پیشنهادی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با  ۱۶۷ رای موافق، ۸۶ رای مخالف، ۱۴ رای ممتنع و ۲ رای باطله از مجموع ۲۶۹ آرای ماخوذه به صحرایی گزینه پیشنهادی تصدی وزارت آموزش و پرورش اعتماد کردند.
 اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز گفت که بر اساس طرح ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن ارائه خدماتی که نیاز به اطلاعات مکانی افراد دارد صرفا منوط به دریافت اطلاعات از سامانه ثبت املاک خواهد شد و از سوی دیگر بر اساس این طرح زمین های بایر نیز مشمول مالیات خواهند شد.

در هفته گذشته همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی، موجران املاک مسکونی را مکلف کردند تا قرارداد اجاره املاک و مستغلات را از طریق دفاتر اسناد رسمی در سامانه الکترونیک ثبت اسناد و یا در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهرداری های شهرهای دارای بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت را مکلف کردند تا واحدهای مسکونی خالی از سکنه واقع در شهرها را شناسایی کنند و اطلاعات آن را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.
همچنین با تصویب محلس، باید در کلیه قراردادهای اجاره، مدت و مبلغ اجاره در سامانه های ثبت الکترونیک اسناد یا ثبت معاملات املاک و مستغلات ثبت شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را مکلف کردند از طریق بانک های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن بر اساس اولویت جمعیتی آسیب پذیر اقدام کند که بر این اساس سقف وام ودیعه مسکن در شهر تهران به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.
علی اکبر بسطامی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم خبر داد که سعی می کنیم در جلسات این هفته کمیسیون موضوع لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری سریع‌تر مطرح شود و پس از آن حسن لطفی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از تصویب لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری در این کمیسیون خبر داد.

با توجه به اینکه حسینی، معاون پارلمانی رییس جمهوری از معرفی آقای علی آبادی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس خبر داده بود، سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم از تحویل نامه معرفی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس خبر داد.
رئیس مجلس با بیان اینکه لازمه ثبات اقتصادی، ثبات در تصمیم است، گفت: امروز قطعه‌ساز، خودروساز، مصرف کننده و دولت از تولید خودرو ناراضی هستند، اما همچنان اصرار بر ادامه این راه وجود دارد.
همچنین در هفته ای که گذشت  قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی حاضر شد و به تشریح عملکرد مجلس در سه سال گذشته پرداخت و گفت که ما از عملکرد مجلس راضی هستیم اما قانع نیستیم؛ لذا تلاش بیشتری را در دستور آخرین سال فعالیت مجلس یازدهم قرار دادیم تا بخشی از لوایح و کارها را با قدرت پیش برده و سال آخر همچون تحرک سال اول داشته باشد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز چهارشنبه  (۱۰ خرداد ماه) سفر نظارت میدانی به استان خراسان شمالی داشت و با حضور در همایش صنعتگران، کارآفرینان، کشاورزان و دامپروران واقع در شهرک صنعتی شیروان، گفت: لازمه ثبات اقتصادی، ثبات در تصمیم است، امروز قطعه‌ساز، خودروساز، مصرف کننده و دولت از تولید خودرو ناراضی هستند اما همچنان اصرار بر ادامه این راه وجود دارد.
قالیباف همچنین ضمن اشاره به دیدار نمایندگان مجلس با رهبری پس از آغاز چهارمین سال فعالیت نمایندگان گفت که حمایت کم نظیر رهبر انقلاب از سربازان خود در سنگر وکالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس نقطه عطفی در این دوره چهارساله محسوب می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان نیز باهم دیدار کره و بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به خصوص در حوزه ترانزیت تاکید کردند.

رئیس کمیته مرز کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ما آمادگی برقراری امنیت در بخشی از نوار مرزی پاکستان را داریم، گفت: طالبان هم به قاعده بین‌المللی حق‌آبه هیرمند عمل کند.
در هفته گذشته هیاتی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مرز استان سیستان و بلوچستان بعد از حادثه سراوان بازدید کردند که شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره گفت که این سفر در راستای بررسی آخرین وضعیت امنیتی و مرزبانی کشورمان در استان سیستان و بلوچستان انجام شد البته بنده به عنوان رئیس کمیته مرز بازدیدهایی از مرزهای مختلف انجام می‌دهم تا شرایط مرزها مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس کمیته مرز کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان این‌که ما آمادگی برقراری امنیت در بخشی از نوار مرزی پاکستان را داریم، گفت: طالبان هم به قاعده بین‌المللی حق‌آبه هیرمند عمل کند.

همچنین در جلسات علنی هفته گذشته، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، با پیشنهاد جعفر قادری مبنی بر برگزاری انتخابات مجلس به صورت تناسبی در تهران موافقت کردند که بر اساس این پیشنهاد، در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هر داوطلب تایید صلاحیت شده می تواند به صورت منفرد یا به عنوان عضوی از صرفا یک فهرست نامزد شرکت در انتخابات شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان اداری و استخدامی را هم مکلف کردند که حداقل ۸ ماه قبل از آغاز ثبت نام انتخابات مجلس فهرست مشاغلی که هم تراز مقامات تشخیص می دهد را برای استعفا به وزارت کشور و شورای نگهبان ارسال نماید.
با توجه به اینکه در هفته گذشته اعلام شده بود که رئیس جمهور قرار است در جلسه رأی اعتماد به وزیر آموزش و پرورش حضور یابد، اما در روز جلسه رأی اعتماد نیامد و بر این اساس احمد نادری عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به ارائه توضحیاتی در این رابطه پرداخت و گفت که با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در دولت و تصمیم شخص رییس جمهوری برای بررسی بیشتر برنامه هفتم، حضور ایشان در مجلس منتفی شد.
رضامراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نیز در جریان دفاع از برنامه هایش د مجلس با بیان این‌که حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست، گفت که برای حل مشکلات آموزش و پرورش به کمک دولت، ملت و مجلس شورای اسلامی و در یک کلام به وفاق ملی نیاز داریم.
همچنین در هفته گذشته اعضای کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مشخص شد و کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، ترکیب ۴۵ کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه را تعیین کردند.

محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از تلاش برای به سرانجام رسیدن طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با تامین نظر هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.
انتهای پیامSource link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری