انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

سیاست شکست‌خورده آمریکا،جایگاه ایران را درآمریکای لاتین تقویت کرد

کد خبر: 353949
زمان انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۴ بعد از ظهر -
17 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، وبگاه آمریکایی « responsible statecraft» اعلام کرد که «ایوان دوکه» رئیس‌جمهور سابق کلمبیا در جریان سفرش به اراضی اشغالی در پایان ماه مه، زنگ خطر را درباره برخورداری ایران از محیط دوستانه فزاینده در آمریکای لاتین به صدا درآورد.
این وبگاه در ادامه گزارش خود افزود: نگرانی‌های دوک، که متحد قوی ایالات متحده بود، به طور گسترده با جناح‌های تندرو هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در ایالات متحده مشترک است. دوک و حامیان آمریکایی‌اش عمق فرضی جدید ایران در نیمکره غربی را با گسترش دولت‌های چپ‌گرا در آمریکای لاتین در چند سال گذشته مرتبط می‌دانند. با این حال، روابط ایران در آمریکای لاتین تا حد زیادی محدود به ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه است.
به نوشته این وبگاه آمریکایی، این اتفاق تازه‌ای نیست و روابط ایران با ونزوئلا در سال ۲۰۰۰ و در زمان ریاست جمهوری هوگو چاوز شتاب بیشتری گرفت و روابط ایران و بولیوی شاهد پیشرفت‌هایی بوده است. همچنین در دوره نخست ریاست جمهوری «لوئیز ایناسیو داسیلوا»، روابط ایران با برزیل نیز رو به افزایش بود. این امر به طور ناخواسته توسط سیاست‌های ایالات متحده تسهیل شده است. اما واقعیت این است که ایران، برخلاف چین، منابع محدودی برای ارائه به همتایان بالقوه خود در آمریکای لاتین دارد.
این سایت آمریکایی به عنوان مثال ونزوئلا را مطرح کرد و افزود که آمریکا به دلیل تحقیر عمدی دیپلماتیک، ونزوئلا را به همراه کوبا و نیکاراگوئه از اجلاس سران دو قاره آمریکای شمالی و جنوبی در اواخر ماه مه ۲۰۲۲ مستثنی کرد. در پی این اقدام واشنگتن نه تنها این کشورها احساس اهانت کردند، بلکه سایر کشورها مانند مکزیک نیز خاطره دردناک مداخله سنگین تاریخی واشنگتن در امور آمریکای لاتین را احساس کردند. کوبا، ونزوئلا و بولیوی هم حذف برخی کشورها از اجلاس سران دو قاره را محکوم کردند و رئیس جمهور کوبا اعلام کرد که به هیچ وجه در این اجلاس شرکت نمی‌کند.
در گزارش مذکور تأکید شد: سیاست‌های آمریکا در قبال کوبا نمونه دیگری از دشمنی دائمی و بیهوده با کشورهای آمریکای لاتین است و در مورد نیکاراگوئه نیز واشنگتن همچنان به سیاست‌های تحریمی یکجانبه خود ادامه می‌دهد. این سیاست‌های آمریکا باعث ایجاد فضای باز بیشتر برای ایران شده است.Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری