انلاین بلاگجدیدترین اخبار ایران و جهان

همه موافق پیوستن اوکراین به ناتوهستند/به زودی به ترکیه سفر می‌کنم

کد خبر: 353841
زمان انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰ بعد از ظهر -
6 بازدید


به گزارش آنلاین بلاگ


به نقل از الجزیره، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) طی سخنانی به بحث درباره پرونده پیوستن اوکراین و سوئد به این ائتلاف نظامی و موضع‌گیری روسیه درباره گسترش ناتو پرداخت.
«ینس استولتنبرگ» پیش از نشست غیررسمی وزرای خارجه این ائتلاف نظامی گفت: همه متحدان موافق پیوستن اوکراین به ناتو هستند. اولویت کنونی ما تضمین پیروزی اوکراین در جنگ است و اینکه یک کشور مستقل و دارای حاکمیت باشد.
وی افزود: به زودی به ترکیه سفر خواهم کرد و پیامم برای رئیس جمهور ترکیه این است که پیوستن سوئد به ناتو به نفع این ائتلاف است.
دبیرکل ناتو همچنین تأکید کرد: روسیه حق ندارد به گسترش ناتو اعتراض کند.
این اظهارات استولتنبرگ در حالی است که وزیر امور خارجه سوئد هم گفت: ما به همه تعهدات خود عمل کرده‌ایم و زمان موافق ترکیه و مجارستان با پیوستن ما به ناتو فرا رسیده است.
در ماه مه ۲۰۲۲، فنلاند و سوئد به بهانه جنگ اوکراین خواستار پیوستن به ناتو شدند اما «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در آن زمان تاکید کرد که نمی‌تواند از پیوستن این دو کشور به ناتو حمایت کند زیرا این دو با پ‌ک‌ک همکاری دارند.
بعد از ماه‌ها کشمکش و جنجال سیاسی بین فنلاند و سوئد با ترکیه برای پیوستن این دو کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، آنکارا بالاخره با درخواست هلسینکی موافقت کرد.
۳۱۰۳۱۰Source link

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری